REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Na výlet do země zámků – díl I.

Sasko – země hned za Krušnými horami, kde najdete spoustu elegantních zámků, dávných hradů, rozlehlých starých parků a zahrad a tajuplných klášterů. Někdy se jí také říká „Sasko – země zámků“.

Ve dvoudílném seriálu jsme pro vás připravili výběr těch nejzajímavějších objektů. Sasko nejsou jenom Drážďany, Míšeň a zámek Moritzburg, který proslul natáčením slavné Popelky. Jsou to i mnohé další, které můžete kdykoliv poznávat. Pro příklad jmenujme třeba známou pevnost Königstein na skalním útesu v Saském Švýcarsku, mocný hrad Augustusburg v Krušných horách nebo rozkošný zámek Pillnitz přímo na břehu Labe.
Většina z nich se nachází nedaleko od hranic České republiky, stačí ani ne hodina jízdy autem a jste tam. Nemusíte mít ani obavy z cizí řeči – většina z nich už nabízí rozsáhlou nabídku i pro turisty z Česka, kteří tvoří stále větší část návštěvníků. K dispozici jsou často i průvodci v českém jazyce, takže můžete vyrazit na výlet naprosto bez obav. A pokud byste se už teď chtěli dozvědět více, stačí se kdykoliv podívat na internetu na českojazyčnou prezentaci www.zeme-zamku-sasko.cz anebo sledovat facebook  https://www.facebook.com/Zamek.Moritzburg.
Teď se už ale pojďme podívat na některé objekty blíže.

Zámek Weesenstein

Nachází se asi 5 km od dálnice z Ústí nad Labem do Drážďan, a pokud bychom ho měli k něčemu přirovnat, pak na první pohled každého českého turistu napadne, že to je krumlovský zámek přenesený o 300 kilometrů dále. Dějiny tohoto zámku sahají podle archeologických nálezů více jak 800 let do historie. Během doby zámek rostl jako perla, jeho podobu tvoří jedna historická vrstva za druhou – od gotiky až po klasicismus. První písemná zmínka pochází z roku 1318, kdy patřil k sousednímu purkrabství Dohna. Později se stal na dlouhých 350 let sídlem vlivného šlechtického rodu von Bünau. V 18. století přechází do vlastnictví baronů von Uckermann, kteří založili slavný zámecký park. Od nich pak v roce 1830 získal zámek saský král Anton, pobýval zde především slavný král Johann, který zde například přeložil Dantovu Božskou komedii. Po první světové válce prodal zámek saský princ Johann Georg měšťanům, kteří zde zřídili muzeum, za druhé světové války byl Weesenstein jedním z hlavních míst, kde byly uschovány umělecké skvosty z drážďanských sbírek.

Zámek Wackerbarth

Půvabný barokní zámeček na úpatí vinic v Radebeulu u Drážďan si nechal v letech 1727-1729 postavit polní maršál August Christoph hrabě von Wackerbarth. Zámek měl stárnoucímu generálovi a politikovi sloužit především k odpočinku na stáří, stal se ale také němým svědkem mnoha slavností, častým hostem zde byl například saský král August Silný, který určitě oceňoval kvalitu místního vína. Zámek má za sebou pohnutou historii, vznikly zde druhé nejstarší sklepy na šumivé víno v Německu, byla zde škola, léčebna, válečný lazaret nebo komandatura a polní pošta Rudé Armády. Tím hlavním, čím však Wackerbarth dodnes láká, je vynikající víno, pocházející přímo z vinic nad zámkem. To mohou návštěvníci vychutnat i dnes: ať už během prohlídky – součástí areálu je prosklená výrobna sektu a první zážitkové vinařství v Evropě, tak se sklenkou šumivého vína v ruce na krásné vyhlídce na labské údolí.

REKLAMA

Zámek a park Pillnitz

Na místě původního hrádku vznikl přímo na pravém břehu Labe na východním okraji Drážďan mezi lety 1720-1730 rozsáhlý zámecký areál v barokním stylu, ovlivněný tehdy módními čínskými prvky, tzv. chinoiserie. Jeho tvůrcem byl saský vrchní stavitel Matthäus Daniel Pöppelmann. Zadavatelem přestavby byl saský král a kurfiřt August Silný. Pro přebudování zámku pro „slušnou společnost“ se rozhodl poté, co ho zabavil své zapuzené milence hraběnce Coselové. Dnes zde z této doby najdete třeba Vodní a Horní palác, skvostné barokní zahradní nádvoří a také třeba loď, která dopravovala dvorskou společnost po Labi z Drážďan. Součástí areálu je také rozlehlý anglický park, barokní labyrint, čínská zahrada a pavilón, skleníky s palmami a dalšími cizokrajnými rostlinami. Hlavním magnetem návštěvníků je přes 230 let stará slavná kamélie, která zde byla zasazena v roce 1801 a patří k nejstarším svého druhu v Evropě.

Velká zahrada Drážďany

Velká zahrada je největší volně přístupný park v Drážďanech. Jeho dnešní podoba se vytvářela po dlouhou dobu. V roce 1676 zde nechal kurfiřt Johann Georg III. založit barokní zahradu. Dvorský zahradník Martin Göttler načrtnul čtvercový půdorys o hraně 1,9km, jehož středem měl být palác, od něhož se paprskovitě rozbíhají aleje do všech stran, tento plán byl však uskutečněn jen v náznacích. Dílo začal rozvíjet teprve jeho nástupce Johann Friedrich Karcher. Park však byl zásadně dokončen teprve až za Augusta Silného. Později byl silně poničen sedmiletou válkou a zejména pak při bitvě u Drážďan a Napoleonovým obléháním. Po roce 1813 zde vzniká rozsáhlý anglický park, později také zoologická a botanická zahrada. Dnes je součástí parku Dětská železnice a na jeho okraji se také nachází Skleněná manufaktura – ukázková továrna na automobily VW.

Drážďanský Zwinger

V samém centru Drážďan na dohled od známé Prager Strasse začal od roku 1709 vznikat rozsáhlý areál pro dvorské slavnosti s bohatě zdobenými pavilóny, oranžérií a parkem, který měl dokládat slávu a bohatství saských panovníků. Jeho stavitelem je Matthäus Daniel Pöppelmann, sochařská výzdoba je dílem Balthasara Permosera. Zwinger patří k  nejvýznamnějším barokním stavbám v Sasku, zároveň se zde nacházejí galerie, obsahující světoznámé umělecké sbírky nejen obrazů, ale třeba také míšeňského porcelánu a starých matematických a fyzikálních přístrojů. V roce 2002 areál silně poničily povodně, předměty se ale podařilo naštěstí včas zachránit a Zwinger byl v následujících letech nákladně opraven. Jedno z nejslavnějších děl těchto sbírek, slavná Raffaelova Sixtinská Madonna v Galerii starých mistrů, oslaví v letošním roce 500 výročí svého vzniku.

Hrad Stolpen

Vysoko na čedičovém vrcholu nad městečkem Stolpen, které se nachází se na půli cesty z Drážďan do Rumburku, už od roku 1100 tyčí hrad. Tehdy to byla jen obranná stavba »z otesaných kmenů«, o hradu je zmínka až v roce 1222. Následující staletí hrad poznamenaly nájezdy husitů, Švédů, Prusů i Francouzů. Hrad však proslul jako smutné vězení. Až do své smrti v roce 1765 zde po téměř půl století ve vyhnanství přebývala Anna Constantia, říšská hraběnka von Cosel. Tato veselá, krásná a chytrá žena, dlouholetá milenka Augusta Silného a matka jeho tří dětí si údajným vměšováním do politických záležitostí nadělala na drážďanském dvoře nepřátele a stala se obětí politického oportunismu svého zamilovaného kurfiřta. Čedičový suk, na kterém hrad stojí, byl vědecky poprvé popsán ve Stolpenu, a
proto má charakteristická hornina pod hradem statut Národního geotopu. Nachází se zde také nejhlubší bazaltová studna na světě.

Barokní zámek Rammenau

Nejzachovalejší rytířské sídlo v Dolní Lužici leží asi 30km východně od Drážďan u Budyšína. Původně pochází z konce 16. století, dnes je to jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Sasku, který obklopuje starý krajinný park v anglickém stylu. Zajímavostí jsou pozdně barokní a raně klasicistní zámecké interiéry, které byly nedávno zrekonstruovány. Návštěvníky zde čeká Čínský pokoj, Pompejský pokoj, Ptačí pokoj, Paví pokoj, Lovecký pokoj a schodiště s nástěnnými malbami. Vrcholem je velkolepý zrcadlový sál, ve kterém se dodnes pořádají koncerty. Na zámku se také nachází expozice věnovaná jednomu z jeho majitelů, kterým byl významný botanik a entomolog Johann Centurius von Hoffmann, říšský hrabě von Hoffmansegg.  Další známou osobností, spojenou se zámkem, je slavný filozof Johann Gottlieb Fichte, který se narodil v Rammenau  roce 1762.

Zámek Augustusburg

Koruna Krušných hor. Tak se nazývá monumentální renesanční stavba na jednom z krušnohorských vrcholů, kterou kdysi nechal postavit kurfiřt August jako lovecký zámeček a letohrádek na místě staršího hradu Schellenburg podle návrhu lipského stavitele Hieronyma Lottera. Dokončen byl v roce 1572 a v současné době je to jeden z nejrozsáhlejších muzeálních areálů v Sasku. Najdete zde největší muzeum motocyklů v Evropě, muzeum kočárů a muzeum lovné zvěře. Dále si zde můžete prohlédnout zámecký kostel s oltářním obrazem od Lucase Cranacha mladšího, nebo se podívat do více než 130 metrů hluboké zámecké studny, kterou ve skále tesali horníci z Freibergu, později ale také za trest chycení pytláci. Díky své jedinečné poloze nabízí věž zámku Augustusburg také unikátní rozhled po celém Krušnohoří až k českým hranicím okolo Hory sv. Šebastiána a po Fichtelberg.

Zámek Albrechtsburg Míšeň

Zámek Albrechtsburg v Míšni je považován za první historický zámek v Německu. Mistrovské dílo pozdně gotické architektury, se tyčí na skále nad Labem na místě původního hradu, který založil v roce 929 král Jindřich I.  V těsném sousedství této „kolébky Saska“ také stojí známý míšeňský dóm, sídlo míšeňského biskupství. Zámek, jenž roku 1471 pro kurfiřta Albrechta postavil mistr Arnold Vestfálský, byl po třicetileté válce opuštěn, saští panovníci přesídlili do Drážďan. Pozornost byla na něj upřena až na počátku 18. století, kdy zde byla postavena první evropská manufaktura na produkci porcelánu. V roce 1708 totiž objevil v Drážďanech Johann Friedrich Böttger tajemství výroby „bílého zlata“ a kurfiřt August se obával možného prozrazení. Rozhodl se tedy manufakturu umístit na tehdy opuštěný zámek.

Zámek Moritzburg

Obklopen hlubokými lesy, jezery a loukami, leží nedaleko Drážďan pohádkový zámek Moritzburg. Kdysi pyšný lovecký zámeček saských kurfiřtů proslul jako kulisa ke světoznámé filmové pohádce o Popelce v režii Václava Vorlíčka, které je na zámku každoročně věnovaná zimní výstava. V letním období můžete obdivovat skvostné dochované interiéry z doby 18. století, které svědčí o vysoké kultuře dvora saských panovníků. Zdi komnat jsou potaženy koženými tapetami s výjevy z antické mytologie, hodovní sál se honosí úžasnou sbírkou loveckých trofejí, připomínající loveckou vášeň wettinských panovníků a jejich hostů, milióny ptačích peříček zdobí ložnici Augusta Silného. To vše je ale zapomenuto v okamžiku, kdy vyjdete na zámeckou terasu, přivřete oči a v dáli vidíte Popelku, jak na Juráškovi právě přijíždí na ples… Od listopadu zde navíc bude opět otevřena už tradiční výstava, věnovaná legendárnímu filmu, který letos oslaví neuvěřitelné 40. narozeniny.

Interneotvé stránky: http://www.zeme-zamku-sasko.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA