REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Na soutoku dvou řek lze poznávat město Strakonice a jejich kouzlo

Dudáci, řeka Otava, vyhlášené pivo, to jsou charakteristické body pro Strakonice.Ve Strakonicích má tradici především průmysl textilní, strojírenský a pivovarnictví.Na své si zde přijdou milovníci historie s významným strakonickým hradem, který má mnoho podob a skrývá v sobě mnoho architektonických stylů. Na exkurzy s ochutnávkou můžete vyrazit do Měšťanského pivovaru Strakonice. Malé ani velké neurazí návštěva hradního safari.

Hrad Strakonice trčící do dáli

Hrad je výraznou dominantou města Strakonice, vznikl ve 13. století, byl založen Bavory ze Strakonic.  Prošel v historii mnoha úpravami, v nynější podobě disponuje prvky více architektonických slohů, barokní, románský, renesanční a gotický. V historii byl hrad dobyt dvakrát, v roce 1620 stavovskými vojsky a dále Švédy v době třicetileté války.

V roce 1995 byl prohlášen za národní kulturní památku.

REKLAMA

Nachází se na soutoku řek Otavy a Volyňky. V areálu jsou tři nádvoří, kde naleznete románský kostel svatého Prokopa, renesanční palác a gotickou věž Rumpál. V části hradu zůstal dochovaný hradní příkop.

Součástí hradu je i dobře zásobené infocentrum a knihovna, naleznete zde také Muzeum středního Pootaví Strakonice. V jižní části hradu a v hradním paláci jsou umístěny stálé expozice.

Momentálně na hradě probíhá rozsáhlá rekonstrukce, do dokončení rekonstrukce jsou veřejnosti přístupné věž Rumpál a černá kuchyně.

Pořádají se zde různé výstavy a mnoho kulturních akcí.

Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice

Strakonický měšťanský pivovar byl založen v roce 1649, kdy se měšťani rozhodli zřídit si vlastní pivovar, v té době vařilo 158 domů. V roce 1887 kdy do Měšťanského pivovaru nastoupil nový sládek, Vilém Graf, stále více stoupala obliba piva se spodním způsobem kvašením. Vařila se 10° světlé výčepní, 12° světlý ležák a tmavé 13° speciální pivo Dudák. Do hospod se pivo dodávalo v dřevěných sudech. Později se na trhu objevují i velká novinka, pivní láhev. Uvařené pivo se k odběratelům zaváželo pivovarskými potahy. V pivovaru Strakonice tuto tradici udržují dodnes a najímají si potah jako připomínku nedávné minulosti.

V roce 1948 byl pivovar znárodněn a začleněn do národního podniku Jihočeské pivovary České Budějovice. V roce 2004 byl zakoupen městem Strakonice a byla založena akciová společnost DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, která pivovar provozuje dodnes.

Pivovar provozuje komentované prohlídky, kde je možné ochutnat pivo ze zdobeného korbelu natočeného z ležáckého tanku. Exkurze trvá přibližně 80 minut, s minimálním počtem 10 osob.

Pivovar vyrábí výhradně nepasterované pivo.

Hradní safari ve Strakonicích

Při návštěvě Strakonického hradu doporučujeme návštěvu hradního safari, kde chovají několik druhů zvířat. Mezi ně patří poník, oslík, kozy, ovce a další zvířata. V safari se pro místní zvířata snaží vytvářet optimální podmínky a prostředí podobné jejich přirozeným biotopům. Se zvířaty se můžete pomazlit a nakrmit je připravenou granulovanou směsí. Safari je vhodná pro děti a je k nalezení v bývalém příkopu strakonického hradu.

Zdroj a více informací najdete na: www.hradstrakonice.cz/hrad, www.pivovar-strakonice.cz, www.safari.strakonice.eu

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA