Na Mumlavský vodopád, a pak za Cimrmanem

Mumlavský vodopád patří mezi ty nejvodnatější vodopády u nás a je populárním výletním cílem. Maják Járy Cimrmana najdete nedaleko Kořenova v Jizerských horách. Hned vedle majáku stojí Muzeum Járy Cimrmana. Kdo mistra zná, jistě si nenechá tato místa ujít.

Mumlavský vodopád

Mumlavský vodopád je oblíbeným místem turistů, nachází se zhruba dva kilometry od Harrachova. Vodopád vytváří řeka Mumlava a překonává až 12 metrů vysoké stupně tvořené skalními žulovými bloky. V řečišti můžete spatřit tzv. Čertova oka nebo Obří hrnce. Tyto prohlubně a ohlazy vznikají pohybem vody a kamínků a mají v průměru až 6 metrů. Nejmohutnější je vodopád při jarním tání, to je úchvatná podívaná. V zimě vodopád zamrzá a stává se z něj ledopád.

Maják a muzeum Járy Cimrmana

Na rozhlednu si vyšlápnete 105 schodů, stojí zde od roku 2013. Postavena byla podle projektu profesora architekta Martina Rajniše. Je parádní ukázkou tzv. přírodní architektury, je postavena z borového dřeva. Její konstrukce je vzdušná a svou siluetou připomíná maják. Vyhlídková plošina je ve výšce 18 metrů. Celá budova je z poloviny vrostlá do svahu. Je obložena v místě vytěženým kamenem.

Muzeum Járy Cimrmana, dobrodruha, cestovatele a vynálezce, bylo otevřeno rovněž v roce 2013. Exponáty pocházejí z mistrovy pozůstalosti a uchovávaných památek na jeho pobyt v tomto kraji. Můžete si zde nakoupit jedinečné suvenýry, originální výrobky tohoto kraje nebo také občasník Světlo majáku

Rozhledna Smrk

Na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor, Smrku, stála rozhledna již od roku 1892. Realizace byla svěřena tesaři Fritschovi, který si musel poradit s tím, že na Smrku nerostly tak vysoké a dlouhé stromy. Rozhledna 25 metrů vysoká, byla celá ze dřeva. Byla nejprve postavena na zkoušku v údolí, až posléze byla zase rozebrána a převezena na vrchol hory. U rozhledny byla později postavena chata k přenocování. Rozhlednu zničila válečná doba a torzo věže se definitivně zřítilo počátkem padesátých let dvacátého století. Až v devadesátých letech byla díky snaze občanů Nového města pod Smrkem v srpnu 2003 zahájena stavba nové ocelové rozhledny.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu