Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Na Hruboskalsku vás přívítá krásná příroda odkrývající také trochu historie » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Na Hruboskalsku vás přívítá krásná příroda odkrývající také trochu historie

Hruboskalsko se řadí k nejzvýznamnějším skalním městům. Charakterizují ho strmé kaňony a velkolepé věže dosahující výšky až 55 metrů. V oblasti Hruboskalska je také možné navštívit a rozhlédnout se po okolí z vyhlídkové věže zámku Hrubá Skála. Procházky po okolí jsou prostě kouzelné.

Hruboskalsko

Po hřebenové cestě vede Zlatá stezka Českého ráje, kde se můžete zastavit na řadě vyhlídkových míst. Nejoblíbenější je vyhlídka Na Kapelu, vyhlídka U Lvíčka a rozhledna Hlavatice. Severozápadně od Zlaté stezky se nachází vlastní skalní město, zvaný také Skalák. Díky stálému působení řady vlivů a malé odolnosti pískovce nacházíme ve skalách ohromné bohatství tvarů a forem. Právě díky tomu je Hruboskalsko oblíbeným místem horolezců. Jihozápadně od Zlaté stezky najdete oblast zvanou Údolíčka. Můžete zde spatřit ukázku lidové architektury Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy.

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála je jednou z dominant Českého ráje. Tento romantický zámek byl postaven na mohutných pískovcových skalách na místě středověkého hradu ze 14. století. Ze zámecké věže se nabízí krásný výhled na okolní krajinu. Název Hrubá Skála vznikl z důvodu odlišení od Malé Skály. Zámek i s okolním panstvím získal od posledních členů vymírajícího rodu Smiřických Albrecht z Valdštejna, který jej přidružil ke svému frýdlantskému vévodství. Původně gotický hrad byl po mnoha požárech přestavěn na novogotický romantický zámek. Ten byl v 60. letech 20. století předělán na odborářskou ubytovnu, a tím se tato kulturní památka stala na půl století zapomenuta. V současné době zámek slouží jako hotelové a kongresové centrum. Zpřístupněna je vyhlídková věž, vybrané zámecké interiéry a nádvoří zámku. Zámek skrývá krásný výhled na okolní krajinu, zejména na Hruboskalsko, hrad Trosky, vrchy Tábor a Kozákov.

REKLAMA

Mariánská vyhlídka

Je nejnavštěvovanější a nejproslulejší skalní vyhlídka Českého ráje, naleznete ji asi 1,5 km od zámku Hrubá Skála. Poskytne vám všem známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova. Také je odtud krásný výhled na skupinu skal Sahara, Dvanáct apoštolů, Větrník, Dračí věž a další skály. Pod Mariánskou vyhlídkou se nalézá symbolický hřbitov zahynulých horolezců.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, www.cesky-raj.info

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA