REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Na hradě Okoři světla už nehoří

Hrad Okoř je jednou z našich nejznámějších hradních zřícenin. Odehrávají se u ní často různé šermířské vystoupení, festivaly a další akce. Po návštěvě Okoře se vydejte do Zooparku Zájezd, kde si za odborné asistence můžete nakrmit chameleony, leguány, lemury, surikaty, lamy, velbloudy, veverky nebo želvy. Rozmanitý den završíte návštěvou Památníku Lidice, kde vás při pohledu na umělecká díla na místní expozici zamrazí v zádech.

Zřícenina hradu Okoř

Počátky hradu se datují do 13. století. Byl několikrát přestavován za cílem zvýšení obranyschopnosti hradu. Během třicetileté války byl však přesto značně pobořen. Z dolního hradu se dodnes dochovala část opevnění, bašta a zbytky první brány. Lépe jsou zachovány části staršího horního hradu. Při prohlídce je možno si zblízka prohlédnou torzo věže i ruiny raně gotické kaple, zbytky pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Na jedné straně hradu byla vybudována samostatná předsunutá bašta, odkud si návštěvníci mohou prohlédnout valy a příkopy. Okoř je populárním cílem všech výletníků včetně cyklistů.

Zoopark Zájezd

Minizoo v obci Zájezd můžete opravdu zblízka spatřit největší kolekci chameleonů ze všech světových zoologických zahrad. Zoopark chová celkem přes 100 druhů exotických a domácích zvířat. Naleznete zde surikaty, několika druhů opic a poloopic, mnoho druhů lemurů, kočkovitých šelem i dravých ptáků. V Zooparku se po celý rok pořádají různé zábavné, naučné a zážitkové programy jako Rodinné krmení zvířat, Krmení pro odvážné anebo Den ošetřovatelem. Krmení probíhá za odborné asistence ošetřovatele. Součástí parku je Terárium a dětský koutek Ušákov, kde se děti proběhnou s největšími králíky na světě. Kontaktní zookoutek je místem, kde naleznou ovce, kozy, morčata a králíky. Zoopark je ideální i pro výlet s menšími dětmi.

REKLAMA

Památník Lidice

V roce 1942 Lidicemi prošla smrt, brala životy mužům, kteří byli zastřeleni. Ženy a děti byly většinou odvezeny do koncentračních táborů. Vesnice byla srovnána se zemí. Pět let po tragédii byl 300 metrů od původní vesnice položen základní kámen nových Lidic. Památník Lidice se nachází u autentických prostor, kde je umístěna stálá expozice Stavíme nové Lidice. Nedaleká lidická galerie vystavuje dary umělců z celého světa ve své stálé expozici s názvem Remember Lidice. V prvním patře se konají krátkodobé výstavy. Žije to tu také kulturně, můžete si zde poslechnout různé koncerty a zhlédnout divadelní představení. V Růžovém sadu mezi novými a starými Lidicemi můžete spatřit růže v počtu přesahující 24 000 keřů, které symbolizují lidické muže, ženy a děti. Na pietním místě, kde stávaly staré Lidice, pocítíte a poznáte minulost v budově muzea s multimediální expozicí A nevinní byli vinni… Součástí areálu Památníku Lidice je také síň In Memoriam využívaný k tematickým výstavám.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA