REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Na horu Říp musí každý Čech zajít

Říká se, že správný Čech a Češka by měli tuto horu za svůj život minimálně jednou navštívit. Pokud jste výstup ještě neabsolvovali, neváhejte a vydejte se na výšlap a pokochat se okolní krásou. Na vrcholu se nezapomeňte zastavit u rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha, tato románská rotunda patří mezi nejstarší dochované stavby u nás.

Hora Říp

Pověst o praotci Čechovi zná snad každý Čech. Všem se vybaví známá hora Říp v severních Čechách. O hoře se píše nejen ve Starých pověstech českých, ale také v kronice Kosmově. Výstup bájného praotce Čecha je tak díky vyprávěním a literárním pramenům dostatečně známý. Většina si už svoji první návštěvu odbyla během povinného školního výletu ještě na základní škole. Pokud ne, je nejvyšší čas. Samotný výstup není zas tak náročný, jak se zprvu zdá, obzvlášť pokud potkáte spoustu rodin s kočárky, řeknete si, že to také musíte zvládnout. Čedičová hora s příměsí magnetitu zde ční do výšky 456 metrů nad mořem. Hora vznikla sopečnou činností v průběhu třetihorní doby a má tvar homole. Les na Řípu byl v minulosti vysázen, k zalesnění svahů kopce došlo po roce 1879. Na Řípu je k dispozici hned několik vyhlídek na okolní krajinu. Při pohledu do okolí uvidíte úrodný rovinatý kraj. Navštívit můžete Rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Říp lze naopak zahlédnout z vrcholů na cestách Krkonošemi, Doupovskými horami a výšinami Českého středohoří.

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na hoře Říp

Rotunda zde slouží jako křesťanský kostel, který patří pod bývalou kanonii augustiniánů v Roudnici nad Labem. Rotunda je poslední stojící svého druhu a je zpřístupněna veřejnosti. Jedná se o významnou církevní i kulturní památku. Jde o typický případ románského slohu s malými okny a tlustými zdmi. Její vznik se odhaduje k roku 1039. V roce 1126 nechal kníže Soběslav I. původní kostel obnovit a rozšířit. Rotunda byla zprvu zasvěcena svatému Vojtěchovi, zmínky o zasvěcení svatému Jiří se objevují až v 16. století.

REKLAMA

Střelnice Vražkov

Střelnice Vražkov se nachází při úpatí hory Říp, díky své jedinečné poloze je vyhledávaným místem nejen milovníky střelných zbraní. K dispozici je pět krytých střeleckých stavů s terči na vzdálenost 24 metrů a plocha 25×30 metrů, kde lze střílet z různých míst na sklopné kovové poppery, gongy a papírové terče.

Zdroj a více informací naleznete na: www.horarip.eu, www.strelnicevrazkov.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA