Na Břeclavsko za historií a zámeckými objekty

Zámek Břeclav i zámek Pohansko jsou chráněny jako kulturní památky České republiky. Břeclavský zámek je renesanční zámecká stavba vybudována na základech staršího hradu. Pohansko je loveckým zámečkem, nacházejícím se v Lednicko-valtickém areálu. Kostel Navštívení Panny Marie je jedna z hlavních architektonických dominant města Břeclav.

Zámek Břeclav         

První zmínky o objektu se datují do 11. století, kdy byl v místech dnešního zámku po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V 16. století panství koupili bratři ze Žerotína a v té době byl také starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Dnešní podobu dostal zámek na počátku 19. století Lichtenštejny. Od roku 1945 se stal zámek majetkem československého státu. V současné době je ve správě města. Jelikož je budova v dosti žalostném stavu, připravuje se postupná rekonstrukce tohoto objektu. Ten bude přístupný veřejnosti vždy pouze z části.

Zámek Pohansko

Jednoduchá stavba z obou stran obklopená arkádovými křídly s vyhlídkovými terasami. Inspiraci pro reliéfy se štukovými loveckými výjevy hledal autor v příbězích antických hrdinů. V blízkosti zámečku Pohansko si máte příležitost odskočit si do archeoskanzenu s replikou kultovního místa. Tvoří ho dřevěné idoly pohanských božstev a polozemnice se studnou z 9. století. Expozice představuje život starých Slovanů na hradisku Pohansko z pohledu nejnovějších archeologických nálezů. Expozice, která byla otevřena v roce 2010 v prostorách bývalého lichtenštejnského zámečku na Pohansku, je čtvrtou prezentací výsledků mnoholetých archeologických výzkumů prováděných Ústavem archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity.

Kostel Navštívení Panny Marie

Jeden z hlavních architektonických dominant města Břeclav. Novogotický chrám z roku 1898, který byl vysvěcen vídeňským biskupem Dr. J. Schneiderem za přítomnosti celé knížecí rodiny Lichtenštejnů, je zajímavý už na první pohled, a to svou neobvyklou červenou barvou stavebního materiálu z místní knížecí cihelny. Tehdejší keramické závody dodaly na stavbu přes 200 různých druhů cihel, dlaždic či glazované krytiny. Na vrcholu 50 metrů vysoké stavby si všimněte kopule zakončené lucernou ve tvaru koruny. Jako vzor ke stavbě kostela si architekt Weinbrenner vybral vídeňský kostel Panny Marie Vítězné od architekta Friedricha Schmidta.

Zdroj a více informací najdete na: www.breclav.eu, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu