Na Bezdězu na hrad, a pak honem z kopce dolů za zvířátky

Velký a Malý Bezděz je národní přírodní rezervace, která zahrnuje kopce Bezděz a Malý Bezděz v okrese Česká Lípa. Tyto dva znělcové vrcholy jsou výraznou dominantou Českolipska.  Hrad Bezděz, který naleznete na větším z kopců, je jednou z nejdůležitějších gotických památek u nás.

Velký a Malý Bezděz

Oblast je porostlá zejména kyselými bučinami s občasnou příměsí lípy. Svah Malého Bezdězu je chráněným územím od roku 1949. Na vrcholu Bezdězu naleznete stejnojmenný středověký královský hrad. Jižně od obou kopců stojí vesnice Bezděz. Z chráněných rostlin se zde vyskytuje hvozdík sivý, česnek tuhý a netřeskovec výběžkatý. Žije zde daněk evropský, sokol stěhovavý a mimo jiné také vzácný tesařík alpský.

Hrad Bezděz

Při návštěvě si zde můžete prohlédnout královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác, Velkou věž s rytířskou síní a vyhlídkou na daleké okolí. Hrad Bezděz byl založen ve 13. století, jako královský hrad. S ohledem na špatnou přístupnost nebyl v minulosti nijak výrazně upravován. Hrad leží na vrcholu kopce, na kterém stojí 35 metrů vysoká věž s kruhový výhledem do širého okolí. Za příznivých podmínek jsou vidět vrcholky Jizerských hor a Krkonoš. Veřejnosti přístupný je areál původního horního hradu, z něj konkrétně gotická kaple s křížovou klenbou, starý královský palác a purkrabství. Dále také větší část zachovalých hradebních zdí a Čertova věž. Velkou věž je také možné navštívit, slouží jako rozhledna.

Zoo koutek Bezděz Dvůr

ZOO Koutek Bezděz Dvůr vám poskytne prohlídku výběhů a voliér exotických i domácích zvířat. V areálu můžete vidět různé druhy zvířat, od domácích jako jsou kočky, perličky, morčata, přes bílého albínka, klokana, černé labutě až k surikatám, lemurům, servalovi a lamám. Spatříte zde také dikobraza, aru i kapybara. Věnují se vám zde přímo majitelé, vysvětlí vám, co kde najdete a jaká zvířátka si můžete nakrmit. Můžete se zde také projet na koni. Oproti jiným, komerčním Zoo, je v této cítit osobitý přístup.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, cs.wikipedia.org

 

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu