REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Na Berounsku na vás čekají samé přírodní krásy

Přírodní park Horní Berounka se nacházel podél horního toku Berounky, nyní jeho místo zaujal nově vytvořený park Berounka. Přírodní park je velmi rozmanitý, jeho území je rozčleněno údolími a složitá stavba se promítá i do rozmanitosti biotopů, ty jsou zde chráněny.

Přírodní park Horní Berounka

V roce 2021 přírodní park Horní Berounka zanikl, území zrušeného přírodního parku ale zaujal nový přírodní park Berounka. Na území přírodního parku se nachází maloplošně chráněná území: přírodní rezervace Zábělá, přírodní rezervace Třímanské skály, přírodní rezervace Háj, přírodní památka Malochova skalka a národní přírodní rezervace Chlumská stráň. Cílem ochrany parku je snaha o zachování ekologicky stabilního harmonického přírodního prostředí a zachování charakteristické malebné krajiny. Místo je ideální na výlet s rodinou, čekají vás krásné procházky.

Darovský vodopád

Na Darovském potoce pod obcí Kostelec spatříte krásný, 4 metry vysoký vodopád, který má poměrně malý průtok. Větší průtok je zde v období dešťů. V zimě zase můžete vidět pěkné ledopády. Jedná se o krásné, klidné místo, výborné na procházky. Cesta zde není značena. K vodopádu je nejlepší se dostat z obce Kostelec, kde se za místním kostelem vydáte po lesní cestě dolů k řece, u první chaty odbočíte pěšinou doprava a dostanete se přímo k vodopádu. Leží 294-298 m.n.m. a jeho geologický podklad je starohorní bazalt. Asi 60 metrů nad hlavním vodopádem je další vodopád, vysoký téměř 3 metry.

REKLAMA

Rozhledna Na Vrchách a zároveň datový převaděč

Návrh stavby na rozhlednu vznikl v roce 2012, stavba byla dokončena a slavnostně otevřena roku 2013 za Břasy ve směru na Liblín. Dřevěná rozhledna je vysoká 15,4 metru. Stavba byla vystavěna jako víceúčelové zařízení, slouží také pro přenos dat z obecního kamerového systému. V nejvyšším patře je umístěno zařízení pro datovou komunikaci bezpečnostních systémů. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 10 metrů je potřeba vyšlapat 60 schodů. Z rozhledny se vám naskytne výhled, kdy budete mít jako na dlani okolní krajinu. Můžete se pokochat pohledem na kopec Radeš, Břasy, Radnice, Újezd u Sv. Kříže, Plzeň, Chrást či Mariánskou Týnici. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout na Šumavu a Krušné hory. Novinkou jsou nainstalované pohledy s označením místa, jeho vzdálenosti a nadmořské výšky.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.obecbrasy.cz, www.vodopady.info

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA