REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Mýto

S historií Mýta i jeho současností se můžete seznámit na mýtských stránkách na adrese myto.rokycansko.cz. Pokud jde o turistiku, cyklistiku a další outdoorové záležitosti, skýtá Mýto následující možnosti.

Turistika v okolí Mýta

Z nádraží či z křižovatky u náměstí vychází červená a modrá značka, které Vás zavedou poměrně daleko. Směrem jižním se dostanete po 5 kilometrech příjemné cesty lesem mírným stoupáním s následujícím ostrým sestupem do Strašic. Na vrcholu stoupání se překračuje betonová cesta „tankovka“. Pokud po ní odbočíte vpravo, asi po 1 km pod jejím ostrým spádem vlevo v lese najdete dva pěkné bouldry „Dědka“ a „Bábu“ s vyznačenými cestami. Ostatně i na vrcholu stoupání cesty do Strašic je po Vaší pravé straně pěkná skalka, opatřená nově skobami.

Ze Strašic je možno volit několik vyznačených cest, ale největším lákadlem asi bude možnost podívat se do Brd. I když oficiálně s velkou slávou byla zpřístupněna nepatrná okrajová území, je možné s trochou odvahy se dostat i do území ještě nezpřístupněných. K tomu je třeba umět chodit dle mapy, ale zato takový výstup na Jordán, kde na jedné straně vidíte Příbram jako na dlani a směrem severním zahlídnete svahy nad Mýtem korunované rozlehlým pohořím Radče, je nezapomenutelný. Na vrcholu Jordánu stojí pokusný srub z opevnění stavěného na obranu proti Hitlerovi a na tomto objektu se konaly zkoušky jeho odolnosti proti dělostřelbě. Tehdy vydržel dost, v současnosti nevydržel nájezdy vandalů, kteří zdemolovali jeho vnitřní vybavení.

REKLAMA

Pokud byste z červené odbočili ihned před lesem doprava po modré, dostanete se přes Medový Újezd, Holoubkov a Svojkovice do Rokycan. Opačně než do Strašic se po červené dostanete až do Hořovic a dále na bájný Plešivec nad Jinci, kde sídlí dobrý duch Brd Fabián. Na této cestě je řada zajímavostí, o nichž někdy později bude podrobný popis. Pokud se od zmíněné křižovatky u mýtského náměstí vydáte směrem severním, dojdete nejprve na návrší nad Mýtem, kde nemůžete minout stavbu kaple sv.Vojtěcha. Zde na chvilku postůjte a pokochejte se dalekým výhledem přes Mýto až do hloubi brdských hor. Na jihovýchodním obzoru uvidíte zmíněný Jordán a v dálce na východě vyčnívají vrcholky hor Brda a Hřebeny poblíž Jinců. Stará třešňová alej vhodně odstiňuje průmyslovou zónu ležící před Mýtem, a tak zatím zmíněný pohled není ničím rušen. Pokračujete-li dále po modré, dospějete po necelých 2 km na rozcestí pod Sirskou horou, kde odbočuje na západ žlutá. Modrá vás pak zavede až do Zbiroha.

Uvedené trasy je možné absolvovat i na kole, vhodném do terénu. Tímto přirozeně nekončí možnosti turistiky v okolí Mýta, zvláště pokud se chcete toulat i s pomocí mapy mimo značená místa či přecházet mezi různými značenými cestami a dostat se do zajímavých míst, o nichž ví jen místní. O tom se s vámi na těchto stránkách podělíme příště.

tel:

+420 371 750 390,

+420 371 750 113

Interneotvé stránky: http://www.mestomyto.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA