REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Muzeum Šustalova vila

Budova vily v klasicistním stylu byla postavena roku 1889 pro Josefa Šustalu, syna zakladatele slavné kopřivnické kočárovky, a jeho rodinu. Po 2. světové válce byla vila zabavena v rámci následného odsunu Němců, který postihl i rodinu Šustalových. Brzy však město získalo budovu pro potřeby nově vznikajícího Lašského muzea. Sem přestěhoval kopřivnický rodák Emil Hanzelka své soukromé sbírky, převážně předměty národopisného a vlastivědného charakteru. Později přibyly produkty z místní továrny na hliněné zboží a automobilky Tatra.

Časem se rozrostlé muzejní sbírky přesunuly do více vyhovujících muzejních prostor – do Technického muzea a do Muzea Fojtství. Od podzimu 2005 se v zrekonstruované budově vily nachází nová stálá expozice. Část je věnovaná kopřivnickým rodákům, hlavně pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi.

Snahou je navodit atmosféru exotiky a dobrodružství – oblastí, do kterých se malíř ve své fantazii vydával. Tento záměr podporuje moderní pojetí expozice, která zaujme především děti a mládež. Zejména projekce filmů sestříhaných z Burianových obrazů evokuje světy těžko přístupné nebo již dávno zaniklé. Naopak milovníci tradičního umění a regionální historie si přijdou na své prohlídkou obsáhlé sbírky umělecké majoliky, keramiky a zdobených kachlových kamen z produkce někdejší továrny na hliněné zboží. Na listovacích panelech nebo formou krátkého dokumentárního filmu se mohou návštěvníci seznámit se 150-letou historií tohoto kdysi proslulého podniku. V prostorách nového muzea probíhají i příležitostné umělecké výstavy. Zasedací sál pro cca 40 osob se nabízí pro různé přednášky a besedy. Součástí muzea by do budoucna měla být veřejnosti přístupná studovna s elektronickou databází, vztahující se k regionální historii, a kavárna pro chvíle odpočinku a vstřebávání estetických dojmů.

REKLAMA

Otevírací doba

  • 1.5. – 30.9. od 9:00 – 17:00h
  • 1.10. – 30.4. od 9:00 – 16:00h

Otevřeno úterý až neděle. Pondělí je zavírací den.

 

Interneotvé stránky: http://www.tatramuseum.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA