REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 27.9. a svátek má Jonáš

Muzeum silnic ve Vikýřovicích i Vlastivědné muzeum v Šumperku je vhodné pro malé i velké

Zabaví se zde opravdu každý, najdete tu spoustu zajímavého, nudit se zde rozhodně nebudete. Obě muzea se nacházejí nedaleko od sebe. Vlastivědné muzeum se zabývá dějinami a přírodou severozápadní Moravy. V rámci prohlídky Muzea silnic se zas můžete seznámit s vývojem silnic od nejstarších stezek po dnešní moderní silnice na území Čech, Moravy a Slezska.

Vlastivědné muzeum v Šumperku

Muzeum sídlí v areálu Pavlínina dvora, historickém objektu v centru města Šumperk. Svými sbírkami nastiňuje vývoj společnosti a přírody na Šumpersku.

Vystavuje se zde stálá expozice Příroda a dějiny severozápadní Moravy. Expozice je instalována v 11 sálech a prezentuje dějiny šumperského regionu a přírodu Šumperska a Jesenicka. V expozici je možné si prohlédnout regionální archeologické nálezy. Část muzea je také věnována nejmenším návštěvníkům. Muzejíčko, si užije rodina s dětmi, děti a mládež, ale i dospělí, kteří si zachovali mladou duši a kteří si rádi pohrají, zasoutěží nebo si vyzkouší nějaké dnes již zapomenuté činnosti.

REKLAMA

Během roku se v muzeu vystřídá několik interaktivních výstav a programů. 

Návštěvníkům je k dispozici také muzejní obchůdek s prodejem suvenýrů a s možností občerstvení.

V současnosti je v šumperském muzeu veřejnosti otevřeno pět výstavních prostor. Ve Výstavní síni, Rytířském sále, Hollarově galerii, Galerii Šumperska a v Galerii mladých probíhají krátkodobé muzejní a výtvarné výstavy a další akce. Muzeum pro návštěvníky každoročně připraví řadu originálních výstav, doprovodných programů, přednášek a dalších kulturních akcí, stačí si jen vybrat tu pravou přímo pro vás.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích

Vikýřovice jsou co by kamenem dohodil od Šumperka. Muzeum silnic ve Vikýřovicích ocení nejen fanoušci konstrukcí, mostů, silnic, aut a dopravy. Muzeum je obsáhlé, najdete zde spoustu interaktivních prvků, můžete zhlédnout jedno z naučných videí, jako bonus je zde funkční vláček. Dozvíte se zde zajímavosti z okolí, ať už z historie současné anebo dávno zapomenuté.

Ve sbírkovém fondu muzea je evidováno přes 1. 500 sbírkových předmětů. Muzejní knihovna má na 500 publikací se silniční tématikou. V rámci prohlídky se můžete seznámit s vývojem silnic od nejstarších stezek po dnešní moderní silnice na území Čech, Moravy a Slezska. Nahlédnete do těžké práce cestářů, v interaktivní části expozice je k dispozici několik zajímavých dokumentů, které ukazují nesnadnou každodenní činnost silničářů. V expozici se nachází nespočet historických map, dokumentů, kronik, vzácných fotografií a starých dopravních značek. Na několika modelech zde uvidíte několik typů vozovek. V rámci expozice Via est vita silnice je život poznáte vývoj silničních mostů od nejstarších dob. Unikátní je sbírka služebních a firemních odznaků a medailí, zrekonstruované silniční sáně, bryčka a originální čuba. Ve Venkovní expozici mechanismů a mostů lze zhlédnout zajímavé a dosud funkční mechanismy či ocelové příhradové mosty. Na nádvoří muzea jsou vystaveny renovované silniční mechanismy jako traktorová sněhová fréza nebo nakladač jůza.

Kromě stálých expozic jsou ve dvou výstavních sálech instalovány tematické výstavy a v novém přednáškovém sále se zase konají přednášky.

Zdroj a více informací naleznete na: www.muzeumsilnic.cz, muzeum-sumperk.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA