REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 27.9. a svátek má Jonáš

Muzea v Olomouci vás vzdělají zábavnou formou

Vlastivědné muzeum v Olomouci je muzeum zaměřené na historii a místopis středomoravského regionu. Muzeum umění Olomouc bylo založeno v roce 1951 jako součást Vlastivědného muzea v Olomouci. Čeká zde na vás nekonečné poznávání a objevování. Krátkodobé výstavy i dlouhodobé expozice vám zde nastíní výtvarnou kulturu od nejstarších dob až po současnost.  

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Můžete zde spatřit mnoho stálých expozic. Přes jeden a půl tisíce exponátů, desítky interaktivních prvků, počítačové hry i vlastní dokumentární filmy o přírodě. To vše tvoří novou zážitkovou Přírodovědnou expozici ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Poutavá, hravá, zábavná i poučná expozice Příroda – od počátku bez konce. Další expozice Příroda Olomouckého kraje seznamuje návštěvníky s přírodními poměry tohoto regionu od nížin v okolí Olomouce přes hornaté prostředí Nízkého Jeseníku až po vysokohorský terén Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku. Olomouc — patnáct století města vám představí sedm hlavních historických témat, jež tvoří ucelený příběh dějin města, vyprávěný od 6. století, drsné doby raného středověku, až po naši současnost. Panovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojevůdci i sportovci, kteří byli v minulosti spjati s naším regionem, se představují v nové stálé expozici Vlastivědného muzea v Olomouci nazvané Galerie osobností Olomouckého kraje. Expozice Od kolébky do hrobu – Mezníky života chce návštěvníkovi ukázat, jak se člověk v rámci společenství odnepaměti vyrovnával se základními póly lidské existence, kterými jsou narození a smrt. Expozice Příběh kamene – expozice geologie, archeologie a lapidária zas nabízí návštěvníkům deset tematických zastavení, která vypráví „příběh“ kamene od jeho nejstarších dějin po období novověku.Mezi další stálé expozice patří Obr Drásal ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, Dějiny Vlasteneckého spolku muzejního, Expozice ohrožených druhů rostlin a Lomená galerie.

Krom dlouhodobých expozic si můžete prohlédnout také jednu z krátkodobých výstav. Vyrazte sem sami nebo s celou rodinou, každý si zde najde to své.

REKLAMA

Muzeum umění Olomouc

Muzeum umění má tři části sídlící v samostatných budovách, v nichž jsou shromážděny sbírky starého, moderního i současného umění: Arcidiecézní muzeum Olomouc, Arcidiecézní muzeum Kroměříž a Muzeum moderního umění.

Muzeum spravuje přes 90 tisíc sbírkových předmětů z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury. Kromě toho však muzeum spravuje dalších asi 105 tisíc sbírkových předmětů Arcibiskupství olomouckého. Je zde tedy opravdu mnoho k objevování a obdivování, návštěva stojí za to. Součástí Muzea umění je kavárna, kde se můžete občerstvit, a také sály pro doprovodné kulturní programy. Pokud se rádi kocháte výhledy, rozhodně se vydejte na věžičku, vystoupejte po schodech, odkud je krásný výhled na Olomouc.

Arcidiecézní muzeum Olomouc

Součástí Muzea umění je Arcidiecézní muzeum Olomouc, které bylo založeno v roce 1998 ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým, jako první muzeum u nás orientované k duchovní kultuře. Arcidiecézní muzeum Olomouc je jedinou památkou v České republice, která získala prestižní označení Evropské dědictví. Jistě vás zde zaujme biskupský kočár, klenotnice s opravdu mistrovskými řemeslnými díly nebo také obrazy ze sbírek olomouckých biskupů a arcibiskupů.

Zdroj a více informací naleznete na: www.vmo.cz, www.muo.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA