REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Museum Fotoateliér Seidel. Příběh o počátcích fotografie celistvě v Českém Krumlově

Český Krumlov to je nejen zámek, medvědi, otáčivé hlediště a řeka Vltava, ale také unikátní komplex Musea Fotoateliér Seidel.

A proč je toto muzeum tak významné? Jednoduše proto, že na jednom místě se zde dochovala jednak samotná budova s fotografickým ateliérem, a to s minimálními stavebními úpravami, a také se tu zachovala velmi významná část původního technického vybavení fotoateliéru.  Do třetice všeho zajímavého, se dochovalo i samotné dílo velkého rozsahu, které zde bylo vytvořeno. A právě proto se Fotoateliér Seidel stal významným projektem světového významu.

Kdo byl Josef a František Seidel

Hned na úvod prozraďme, že Josef a František, byli otec a syn. Josef Seidel se narodil 2. 10. 1859 a pocházel z rodiny brusiče skla. Přesto se vyučil fotografem a pravděpodobně kolem roku 18886 se dostal na Šumavu a díky pracovní nabídce přímo do Českého Krumlova, a to do dnešního domu v Linecké ulici 64. Ve zdejším fotografickém ateliéru nejprve pracoval, později ho i koupil. Věnoval se nejen tehdy módní portrétní fotografii, ale také fotografování krajiny a je známo, že vytvořil i první panoramatické snímky Šumavy. Byl velkým experimentátorem, a tak není divu, že byl i jedním zprvních profesionálním fotografům u nás, který použil techniky autochromu k vydávání barevných pohlednic. V roce 1908 se mu narodil syn František, který později zcela přirozeně převzal otcovu živnost a velmi úspěšně v ní pokračoval až do roku 1949, kdy byla zrušena komunisty. František pak pokračoval jako fotograf v komunálním podniku. Otcův ateliér nechal zavřený, v podstatě zakonzervovaný. Josef a František Seidel zanechali obsahem i rozsahem zcela mimořádné dílo podrobně zachycující jihovýchodní část Šumavy a i jejich dům – rodinný podnik – je nevšední technickou památkou. Právě pro vysokou míru autenticity a celistvosti se Museum Fotoateliér Seidel řadí ke skutečným světovým unikátům.

REKLAMA

Zdroj a více informací k návštěvně najdete na:
www.seidel.cz/cz/museum_fotoatelier_seidel_cesky_krumlov.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA