REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Morava – nejen vinohrady a slovácké kroje!

Chcete vyrazit na výlet a stále nemáte jasno, kam se podívat?Navštivte Moravu.

Tuto část České republiky si totiž téměř každý spojí s nekonečnými lány vinohradů, slováckými kroji a nikdy nekončící rovinou. Málokdo však ví, že například v Jihomoravském kraji se nacházejí dvě památky ze seznamu UNESCO – brněnská vila Tugendhat a kulturní krajina Lednicko-valtický areál, dále množství známých hradů, zámků a hlavně poutavá příroda, protkaná křížem krážem turistickými a cykloturistickými trasami. Pokud hledáte zajímavá místa, kde se zastavit, cestujte s NET4GAS Blíž přírodě.  Tento v Čechách unikátní program vám přibližuje místa, která napříč toulkami Hanou i Moravou stojí za povšimnutí. Zkrátka, ať zvolíte kterýkoli z uvedených krajů, „nešlápnete“ vedle!
Vedle hanácké metropole k Olomouckému kraji patří také města, jako jsou Prostějov, Přerov, Šumperk či Lipník nad Bečvou. Právě u prvního z nich se nacházejí dvě přírodně cenná místa – biokoridor Hloučela a biokoridor Mokroš. Lokality, které se staly významné především pro tamější rostlinná společenstva. První jmenovaný – biokoridor Hloučela se nachází (jak jinak než) podél říčky Hloučely. Samotný tok a přilehlý lesopark obklopující jeho břehy tvoří souvislý pás zeleně přímo na okraji města Prostějov. Toto území se zamlouvá například ledňáčkovi říčnímu, žluvě hajní nebo pro čistotu samotné říčky i raku říčnímu. Místo si ale našlo své příznivce také mezi obyvateli samotného Prostějova a okolí. Biokoridor Hloučela je totiž vyhlášenou zónou pro odpolední procházky a odpočinek.
 Jižně od města Prostějov, konkrétně u Němčic na Hané, se pak nachází další vzácné území – biocentrum Mokroš.  Za podpory programu NET4GAS Blíž přírodě zde přímo v nitru mokřadu před několika lety Český svaz ochránců přírody vybudoval ptačí pozorovatelnu, odkud lze z těsné blízkosti sledovat krásu přilehlého okolí. Při trošce štěstí lze zahlédnout i káně lesní. Jedinečnost tohoto území ocenily i vzácné druhy rostlin, jako je třeba vrbina penízková nebo vachta trojlistá. Napříč biocentrem vede naučná stezka, ke které se lze dostat přímo z obce Mořice.
O několik desítek kilometrů dál leží hranice dalšího kraje, Zlínského. Jeho území proslavil především Tomáš Baťa, který se zasloužil zároveň o rozvoj samotného (nyní krajského) města Zlín. Nedaleko této metropole leží u Hostýnských vrchů Fryšták – město, jehož okolí bylo v pravěku jednou z nejhustěji osídlených oblastí Zlínska. Přímo v jeho centru začíná Andrýskova naučná stezka, která vede napříč přírodním parkem a zároveň popisuje nejen zajímavosti zdejší přírody, ale zároveň i historii samotného místa. Celou stezkou navíc provází legendární první občan Fryštáku – pan Andrýsek.
Vedle všech měst na Moravě je však největší a nejznámější Brno. Jihomoravská metropole se pyšní mnoha krásnými památkami – hrad Špilberk, městské divadlo – a zajímavými místy v přírodě. Například jen několik kilometrů vzdálená brněnská přehrada nebo o něco více vzdálený kopec Poustka. Zdejší naučná stezka nedaleko obce Pozřice vede skrz pahorek, který nese jméno nejspíš podle původních obyvatel – poustevníků. Lokalitu si oblíbili turisté především pro odpočinek a relaxaci. Vyhlídky u umístěných laviček totiž nabízejí jedinečný pohled na východ slunce nad Hostýnskými vrchy i na pozořický kostel při západu slunce.
Příjemná místa pro relaxaci i aktivní odpočinek najdete též na jiných místech Moravy a celé České republiky. Stačí navštívit stránky www.blizprirode.cz, kde na vás čeká spousty tipů na výlet a další přírodní zajímavosti.

Interneotvé stránky: http://www.blizprirode.cz/cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA