REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Montánní památky Krušných hor

Montánní památky, nebo také památky představující technické lidské dílo, jež mají kulturní hodnotu a zasluhují ochranu a trvalé uchování pro další generace, najdete po celé České republice, ale speciálně v Krušných horách jich můžete navštívit opravdu velké množství. A které si nenechat ujít?

Hornická kulturní krajina Jáchymov
Málokteré město na světě má takový význam pro vývoj hornictví a hutnictví jako Jáchymov. Právě ze zdejších rud poprvé izolovala M. Curie-Sklodowská v roce 1898 radioaktivní prvky radium a polonium a v roce 1906 zde byly založeny první radiové lázně na světě. Jáchymovské stříbrné tolary ražené ve zdejší Královské mincovně ovlivnily vývoj novověkých evropských měnových systémů. Právě tolaru vděčí za své jméno i hlavní světová měna – dolar. Vysokou památkovou hodnotu má Královská mincovna, radnice, kostel sv. Jáchyma, Špitální kostel Všech svatých i řada patricijských domů v centru města. V širokém okolí Jáchymova se dochovalo nesčetné množství památek po těžbě a zpracování rud.

Rudá věž smrti nedaleko Jáchymova
Sedmipatrová věž z červených cihel je národní kulturní památkou a připomíná dobu masivní těžby uranové rudy na Jáchymovsku. Areál sloužil v letech 1951 až 1956 jako ústřední úpravna a třídírna uranové rudy vytěžené nejen na Jáchymovsku. Areál úpravny se dochoval v torzální, nicméně autentické podobě, jde o poslední zachované zařízení na úpravu uranové rudy v Krušných horách.

REKLAMA

Areál vápenky v Háji u Loučné pod Klínovcem
Toto mimořádné technické dílo je nejvýznamnějším dochovaným dokladem těžby a zpracování vápnitých hornin pro výrobu vápna v české části Krušných hor. Jde o nejstarší vápenku svého druhu v České republice. Vápenka byla vybudována před polovinou 19. století majitelem zdejšího panství hrabětem Buquoyem a svému účelu sloužil až do poloviny 20. let 20. století.  Z původního objektu se dochovaly dvě polygonální šachtové pece a zbytky dalších budov. Nedaleko vápenky se nachází lom, ve kterém byly dobývány dolomitické vápence.

Hornická kulturní krajina Krupka
Historické horní město Krupka představuje jeden z nejlépe dochovaných souborů stavebních památek na české straně Krušných hor. Dominantou města je hrad Krupka ze 14. století, vysoký umělecký a památkový význam mají rovněž gotický městský kostel Nanebevzetí Panny Marie, renesanční kostel sv. Anny, kostel sv. Ducha a historické měšťanské domy. V okolí Krupky se dobývaly především cín a měď, v pozdější době rudy wolframu, molybdenu, draselný živec a fluorit. Montánní památkou prvořadého významu je prohlídková štola Starý Martin, mnoho dalších pozůstatků povrchové a hlubinné těžby od 13. do 20. století se nachází rovněž v revírech Knötel, Preisselberg a na Komáří hůrce.

Další Montánní památky Krušných hor najdete na www.montanregion.cz/cz/montanregion nebo na www.zivykraj.cz


Interneotvé stránky: http://www.zivykraj.cz/cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA