Místo sprosťáren na Kokotsku spatříte krásnou přírodu

Na Kokotsku naleznete samé zavádějící pojmenování přírodních úkazů. To jen značí to, že někdo měl velký smysl pro humor. Ve skutečnosti na vás čekají samá úchvatná místa, kde si vyčistíte hlavu na čerstvém vzduchu. Místní pramen Čůráček vám zachutná a vodopád Dírka vás také nenechá chladnými.

Kokotsko

Pod tímto vtipným názvem se skrývá krásný kus přírody nedaleko Plzně. Kokot je bývalá vesnice na Rokycansku. Poprvé je ves Kokot zmiňována v roce 1358, ale předpokládá se, že vznikla dříve. Podle archeologických průzkumů měla ves zhruba 32 usedlostí, tedy na tuto dobu byla docela velká. Ves zanikla důsledkem požáru roku 1450. V okolním stejnojmenném polesí se nacházejí pozůstatky mohyl z období halštatské mohylové kultury a zarůstající Horní a Dolní kokotský rybník. Severovýchodně od bývalé vsi se nalézá kopec Kokotsko. Kokotským lesem se projdete na okružní naučné stezce Kokotské rybníky, která je dlouhá 10 km a má dohromady 11 zastávek. Trasa naučné stezky vede obcí Bušovice a vesnicí Nová Huť, a dále už Kokotským lesem s oběma rybníky a vrcholy Kokotsko a Ostrý kámen, též zvaný jako Čertův kámen.

Pramen Čůráček

Stezka obsahuje též procházku kolem Dolního kokotského rybníka a odbočku ke studánce U Čůráčku. Přisprostlý název tohoto místa jde ruku v ruce s názvem oblasti, kde se nachází, naleznete ho velmi snadno, upozorní vás na něj informační tabule. Až ho najdete, budete se moct z pramene rovnou napít – voda zde je totiž pitná a velice chutná. Vezměte si vlastní nádobu, pokud zapomenete, naleznete na místě erární hrnky, které návštěvníci mohou využít.

Vodopád Dírka

K vodopádu Dírka se nejlépe dostanete z Darovanského dvora. K vodopádu by byl snadnější přístup z cesty podél Berounky po louce, ten však byl oplocením pozemku soukromého chataře zamezen, a tak je nyní přístup odshora od červené turistické značky. V místě, kde značka přichází k Díreckému potoku, se pak vydáte lesem podél potoka po jeho proudu. Brzy narazíte na horní kaskády, pod kterými se nachází vodopád Dírka. Vodopád má celkem stabilní průtok díky vodě čerpané z bývalých dolů u Břas, voda obsahuje mnoho železa, vodopád má díky tomu načervenalou barvu. Vodopád je vysoký 3,1 metru a je to krásná podívaná.

Zdroj a více informací naleznete na: www.vodopady.info, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu