REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Městská věž

31. 3. 2009

Městská věž v Jirkově je necelých 29 metrů vysoká, stěny věže jsou kamenné, směrem vzhůru se zužují, v prostoru ochozu jsou pak zděné a vyztužené pilíři. Od vstupních dveří vede do prvního podlaží dřevěné točité schodiště. Věž má šest podlaží, v pátém je zvonice. Prostor pod prvním podlažím je zvenčí nepřístupný, je propojen s kostelem sv. Jiljí a využívá jej děkanát. Věž je po výšce členěna kamennými římsami. Část otvorů má ve fasádě kamenná ostění. Na severní stěně věže je umístěna plastika městského znaku Jirkova.

Z vyhlídkového ochozu se návštěvníkovi otvírá pohled na město a hradbu Krušných hor. Ke kostelu sv. Jiljí byla věž přistavena v letech 1540 – 1545 a sloužila jako strážní. Oprava kostela i přilehlé věže probíhala alespoň jednou za století, při opravách byla sejmuta i hlavice, která byla na radnici otvírána, a písemné i věcné doklady v ní předtím uložené byly doplňovány. Hlavice byla naposledy sejmuta v roce 1992.

Nejnovější rozsáhlé opravy tělesa věže, bez oprav střechy a makovice, proběhly v zimě a na jaře roku 2003. Od června roku 2003 je věž přístupna veřejnosti.
Vstup do věže zajišťují pracovnice Informačního centra Jirkov.

REKLAMA

Provozní doba
od 1. května do 31. října
úterý – neděle 10:00 – 16:00

Vstupné
děti, studenti, důchodci a ZTP 10,- Kč
dospělí 20,- Kč

Vstup do věže zajišťují pracovnice Informačního centra Jirkov.

Interneotvé stránky: http://www.zamek-cerveny-hradek.cz/mestska-vez/historie/

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA