REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Město Telč je právem nazýváno perlou Moravy

Telčské náměstí Zachariáše z Hradce mnoho lidí považuje za nejkrásnější náměstí v Čechách.  Mezi další půvabné místo patří areál gotického hradu a renesančního zámku s kazetovými stropy a obdivuhodnou výzdobou. Nečekejte na nic a vydejte se tam.

Telčské náměstí

Historické centrum města Telč je místo zapsané mezi památky UNESCO, je krásným příkladem plynulé návaznosti baroka na renesanci.  V polovině 17. století Františka Slavatová povolala do Telče jezuity a dala pro ně postavit kolej a kostel, v němž je také pohřbena. Za barokní nádech v tomto renesančním městě vděčíme právě jí. Jezuité v dalších letech ve městě založili gymnázium, hudební školu a realizovali pár rozsáhlých přestaveb. Stavební aktivitě podlehli i měšťané, díky tomu dnes na náměstí můžeme vidět většinu domů s typickým renesančním podloubím a barokními fasádami a štíty.

Zámek Telč

Jedná se o renesanční skvost uprostřed Českomoravské vrchoviny a střední Evropy. Původně gotický hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek tehdejším majitelem panství Zachariášem z Hradce. Na prohlídkových trasách spatříte kromě zachovaného exteriéru také interiéry v neporušené, původní podobě. Nejzajímavější místností je Zlatý sál s kazetovým vyřezávaným stropem. Obytné místnosti posledních majitelů zámku Podstatzky-Lichtensteina se nalézají v prvním patře v severní části zámku. Místnosti jsou v původním stavu a věrně tedy nastiňují podobu tehdejších šlechtických interiérů. Vzhled salónů a části jejich výbavy lze zařadit ke konci 19. století a začátku 20. století. Zajímavým okruhem je Zámecké podzemí, který vám ukáže starou část gotického hradu, tyto prostory sloužily k provozním a bezpečnostním účelům. Samostatnou prohlídku zámeckého nádvoří a zámecké zahrady lze absolvovat bez průvodce.

REKLAMA

Rozhledna Oslednice

Vznikla podle zkomoleniny slova Poslednice neboli poslední cesta odsouzenců. Tuto cestu v dobách, kdy se ještě vykonávalo hrdelní právo, absolvovali odsouzené osoby k smrti. Kdysi stával na kopci za městem popravčí vrch se šibenicí. Odsouzenci na něj vycházeli z centra města a absolvovali zde tak svou poslední cestu. Na tomto vrchu pak byla na konci 19. století vybudována původní dřevěná rozhledna, 16 metrů vysoká. Na stejném místě pak byla postavena stanice pro přenos signálu mobilních telefonů. Podmínkou města, který je vlastníkem pozemku, bylo, aby stavba byla současně veřejně přístupná rozhledna. Rozhledna byla otevřena v březnu 2000, na její vrchol se dostanete po zdolání 175 schodů. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 31,2 metrů, přijďte se pokochat krásnými výhledy.

Zdroj a více informací naleznete na:www.vysocina.eu, www.zamek-telc.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA