REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Město Stříbro s nezapomenutelnou radnicí

První písemná zmínka o městě se datuje do roku 1183. Půvabné památkově chráněné město Stříbro je zajímavé svým zachovalým středověkým opevněním. Komplex renesančních budov v čele s radnicí na náměstí vás nenechá chladnými. Hornictví neodmyslitelně patří k historii města, které vzniklo díky stříbrným a olověným rudám zde těženým.

Radnice města

Renesanční radnice se nalézá v památkové zóně na Masarykově náměstí, byla postavena v 16. století. Sgrafitové zdobení zaujme kolemjdoucí na první pohled, pochází z 19. století. Vyobrazuje založení města a hájení města proti křižákům. Na budově radnice najdete pamětní desku věnovanou bojovníkům za svobodu republiky. Radnice stojí v západní části náměstí. Původní budova, jejíž podoba se nedochovala, byla nahrazena v roce 1543 touto současnou renesanční stavbou.

Hornický skanzen a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s venkovní expozicí důlní techniky ve Stříbře byl slavnostně otevřen v roce 2005. V areálu můžete spatřit všemožnou důlní techniku používanou v minulosti, jak ve stříbrském kraji, tak i v ostatních částech České republiky. Důlní vozy, hydraulický a mechanický výklopník, vrtací kladiva, důlní nakladače různých typů, vrtací soustavy a další, nyní již historické exponáty doplňuje funkční důlní lokomotiva a replika štoly, ve které je možná názorná ukázka použití uvedené techniky při těžbě. V průzkumné štole, v bývalém skladišti trhavin se můžete seznámit se způsoby těžby v období středověku nebo také v průběhu 19. a 20. století. Hornicko-historický spolek Stříbro průběžně doplňuje prostory skanzenu stále novými exponáty a má za cíl zhotovit v areálu i tzv. malý geologický parčík s ukázkami základních hornin z oblasti Stříbrska. V roce 2009 zde byla dokončena výstavba muzejní povrchové důlní tratě, která je dlouhá 325 metrů. Ve skanzenu je i ústí Královské dědičné štoly Prokop, která byla ražena jako páteř všech hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru.

REKLAMA

Městské muzeum ve Stříbře

V budově bývalého minoritského kláštera je v současné době umístěno Městské muzeum. Jeho součástí je výstavní galerie, informační centrum a víceúčelový sál. Toto muzeum vlastivědného typu se zaměřuje na hornictví a geologické obory. V přízemní části budovy kláštera, v severní části ambitu je zpřístupněna křížová chodba, odtud jde vstoupit přímo do torza kostela svaté Máří Magdalény. Městské muzeum provozuje i věž Děkanského kostela Všech svatých s možností vyhlídky, vyhlídková věž je nyní nově přístupna veřejnosti.

Zdroj a více informací naleznete na: www.muzeum-stribro.cz, www.hornickyspolekstribro.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA