Město sirek vás ohromí nejen blízkou impozantní hradní zříceninou Rabí

Říká se, že jednou z bran Šumavy je město Sušice. Zde se nachází rozhledna Svatobor, která vám poskytne krásný výhled. Nedaleko Sušice dále naleznete impozantní hradní zříceninu Rabí, která jako výrazná dominanta horního Pootaví patří k nejmohutnějším a nejrozsáhlejším středověkým hradním stavbám v Čechách. Vyhlídka z věže hradu je vskutku dechberoucí.

Největší česká hradní zřícenina

Hrad Rabí byl založen pravděpodobně v první polovině 13. století, je asi nejmasivnější a rozlohou největší hrad v Čechách. Jedná se o unikátní památku gotického stavitelství nad řekou Otava. Tento rozsáhlý hradní areál byl posazen do malebné pošumavské krajiny. V něm se od pozdního středověku snoubily obytné a reprezentační prostory s důmyslným obranným systémem. Rabskou dominantou je mohutná obytná věž (donjon), odkud lze pozorovat celý Prácheňský kraj. Ve sklepení se skrývají mnohá překvapení. Areál hradu je chráněn jako kulturní památka a v roce 1978 byl zapsán na seznam národních kulturních památek České republiky. Původně malý románský hrad byl v průběhu staletí rozšiřován. Významná byla pozdně gotická přestavba, kdy hrad získal rozsáhlé, ale nedokončené opevnění. Ve druhé polovině 16. století hrad přestal být udržován a postupně začal chátrat, k čemuž výrazně přispělo jeho vyplenění vojáky během třicetileté války.

Rozhledna Svatobor u Sušice

Rozhledna leží na vrcholu 845 metrů vysokého Svatoboru. Kamenná rozhledna je 31,6 metrů vysoká a má 182 dřevěných schodů, rozhledna je s krásným kruhovým výhledem. První rozhledna byla na vrcholu Svatoboru postavena již v roce 1894, ale kvůli špatnému technickému stavu byla v roce 1934 zbořena. V tom samém roce, a to během pouhých tří měsíců byla vystavěna rozhledna nová.

Zajímavostí místa Svatobor je, že z jeho vrcholu pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla, vyzvednutý v roce 1868.

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy v Sušici vzniklo v roce 1880 jako první muzeum na Šumavě. Nejdříve sídlilo v prostorách sušické radnice. Původně malé muzeum se díky postupným darům časem rozrostlo. Od roku 1963 bylo propojeno s Muzeem Šumavy v Kašperských Horách a Muzeem Šumavy v Železné Rudě. V roce 2015 bylo k sušickému muzeu přičleněno i Muzeum Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě. Muzeum Šumavy v Sušici tvoří významnou součást šumavských muzeí. Každá z jeho poboček nabízí rozmanité expozice zaměřené na historii zdejšího regionu.

Zdroj a více informací najdete na: www.hrad-rabi.cz, www.rozhlednasvatobor.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu