Město plné historie, uměleckých děl a fauny z poloviny světa, to vše skrývá Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou je romantickým místem, zejména kvůli známému pohádkovému zámku. Neméně známé je také díky unikátní Alšově jihočeské galerii a uměleckým dílům v ní obsažených. Místní zoologická zahrada se snaží napodobit pobyt zvířat životu v divočině. Je toho tu opravdu mnoho k prozkoumání.

I po setmění můžete vidět divočinu

V Zoo Hluboká se na ploše 4,5 ha chová 300 druhů zvířat v necelých 3 000 exemplářích, zaměřují se zde na chov druhů žijících v přírodě České republiky, dále také na zvířata pocházejících z Evropy a z mírného klimatu Asie. Lze zde také naleznout menší expozice prezentující faunu a flóru Austrálie, Jižní Ameriky a Afriky. 

V letních měsících mohou návštěvníci absolvovat večerní komentované prohlídky, při nichž je možné zahlédnout a pozorovat zvířata, která žijí nočním životem.

Můžete zde také najít automaty s krmivem a některé druhy zvířat si sami nakrmit. Pokud si nějaké zvíře oblíbíte, je možné se stát patronem nebo adoptivním rodičem těchto zvířat.

Zahrada je krásně upravená, situovaná v rovinaté části, vhodná tedy pro handicapované i pro kočárky.

V měsících červen až říjen lze z města Hluboká nad Vltavou k Zoo Hluboká (respektive k sousedícímu loveckému zámku Ohrada) využít přívozní loď.

Nejvýznamnější galerie v ČR

Alšova jihočeská galerie se díky své rozsáhlé sbírce řadí k nejvýznamnějším galeriím v České republice, jsou zde k nalezení umělecká díla od 13. století až po současnou tvorbu. Galerie funguje od roku 1953 a jak již samotný název napovídá, nese své jméno po slavném jihočeském rodákovi, malíři a ilustrátorovi Mikoláši Alši. Od roku 1956 je hlavním sídlem galerie neogotická jízdárna zámku Hluboká, sloužící pro prezentaci stálé expozice a hlavních, převážně letních, výstavních projektů.

Výstavy i expozice této galerie doplňuje bohatý doprovodný program ve formě komentovaných prohlídek, přednáškových cyklů, koncertů a filmových projekcí.

Pohádkový zámek Hluboká nad Vltavou

Nejkrásnější zámek, jak mnoho lidí tvrdí, má velice zajímavou historii, jeho proměny v čase byly ovlivněny aktuálními majiteli. Původně byl zámek vybudován ve 13. století jako gotický hrad, avšak v průběhu 16. století byl hrad stavebně upraven na renesanční zámek. V 18. století zde došlo k úpravě zámku do barokního stylu, později v 19. století byla provedena rekonstrukce zámku v romantickém stylu nové gotiky, včetně úpravy parku. Za svou nynější podobu vděčí rodu Schwarzenberků. Hlavní předlohou zámku byl královský zámek Windsor.

Zámek má otevřeno celoročně, prohlídky mají více okruhů, mimo jiné lze navštívit zámeckou kuchyni, park, věž, soukromé pokoje, reprezentativní sály, případně také již zmíněnou Alšovu jihočeskou galerii.

Zdroj a více informací najdete na: www.zoohluboka.cz, www.jihoceskaplavebni.cz, www.ajg.cz, www.zamek-hluboka.cz/cs

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu