REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Město Odry

Město Odry leží v nadmořské výšce 274 m.n.m. v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín v malebném údolí Oderské kotliny. 

Je obklopeno lesnatými svahy Nízkého Jeseníku a otevírá se na jihovýchod do Moravské brány. První dochovaná písemná známka o městě pochází z r. 1234. Historické jádro města je Městskou památkovou zónou.

Celým městem protéká řeka Odra, která pramení nedaleko v Oderských vrších na Fidlově kopci ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Pro svá půvabná přírodní zákoutí byla tato část Nízkého Jeseníku vyhlášena přírodním parkem Oderské vrchy. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, na podzim se stávají houbařským rájem.

REKLAMA

O kulturní zážitky také není nouze. Je možné navštívit několik už tradičních akcí jako jsou Slavnosti města Oderský den, velký cyklistický závod Oderská mlýnice, Pohádková cesta parkem konaná každoročně v září, Dětský den v Zámeckém parku v červnu, taktéž červnový Víkend otevřených zahrad, nebo Vánoční trhy. Nabídka kulturních akcí je ve velké míře tvořena představeními v kulturním domě Dělnický dům. Je zde možné shlédnout koncerty, divadelní představení a přednášky v divadelním sále nebo filmy v kinokavárně. 

Všestranné sportovní vyžití nabízí  areál HEIpark, kde je možné vyzkoušet zimní i letní adrenalinové sporty nebo jen relaxovat na golfu. V areálu je k dispozici restaurace a připravuje se ubytování. Sportovní vyžití mimo jiné nabízí také oderská kuželna, městské koupaliště, tenisové kurty, fotbalový stadion, městská sportovní hala, je zde možnost paraglidingu a zahrát si můžete i discgolf.

Pro obdivovatele historie město nabízí množství církevních i jiných památek. Je zde možné navštívit Muzeum Oderska na Kostelní ulici a Muzeum městského práva Katovnu s Muzeem česko-německého porozumění. 

Rozloha katastru města Oder činí 7 404 ha.

Počet obyvatel  je cca 7200, z čehož cca 2000 žije v místních částech  Dobešov, Kamenka, Klokočůvek, Loučky, Pohoř, Tošovice, Veselí a Vítovka.

Dopravní dostupnost je velmi dobrá – jak vlakem ( Suchdol nad Odrou, dál po trati Suchdol nad Odrou – Odry – Budišov nad Budišovkou) , autobusem, tak i autem ( dálnice D 47 , exit č. 321 Mankovice    nebo Exit č. 311 Bělotín) . Ostravské letiště L. Janáčka Mošnov je vzdáleno asi 40 km . (Mošnov-Příbor- Nový Jičín- Odry).

Muzeum Oderska

Již v období první republiky byla v Odrách založena muzejní sbírka uchovávající hmotné památky na minulost Oderska. Nejvýznamnější osobností městského muzea v Odrách byl Johann Böhm, odborný učitel na měšťanské škole. Ve školní budově se muzejní sbírky také soustřeďovaly. Jejich skladba odpovídala obdobným sbírkám tehdejších městských muzeí. Obsahovala archeologické nálezy, městské cechovní a řemeslnické památky, obrazy a další umělecké předměty včetně betlémů oderských řezbářů. 

V listopadu 2010 vzniklo Muzeum Oderska s cílem rehabilitace muzejnických snah, které byly v tomto regionu živé a aktuální již v počátečních obdobích první republiky. Posláním Muzea Oderska je prostřednictvím výstav, expozic a doprovodných činností přispět k hlubšímu poznání politických, náboženských, hospodářských a kulturních dějin spojených s oderskou částí Kravařska, která se v minulosti do značné míry kryla s rozlohou bývalého oderského panství. Druhé teritoriální vymezení zájmu Muzea Oderska se odvíjí od roviny církevně-správní a zahrnuje území oderského děkanátu, slučujícího od 18. do 20. století na dvě desítky farností na území čtyř panství (Odry, Potštát, Fulnek, Spálov). Vystavené exponáty kromě jiného dokládají, jak muzeum svou činností přispívá k ochraně kulturního dědictví.

Cyklostezka Střecha Evropy

Úsek Odry – Klokočůvek
Po této cyklostezce můžete bezpečně a pohodlně dojet z Oder až k poutnímu místu Panna Marie ve skále.

Město Odry

adresa: Městský úřad Odry, Masarykovo náměstí 16/25, 742 35 Odry
telefon: +420 556 768 111
email: [email protected]

www.odry.cz

Interneotvé stránky: http://www.odry.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA