REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Město Nýrsko

Vítá Vás Město Nýrsko

V severní části Šumavy, na úpatí Královského hvozdu v nýrské kotlině, leží město Nýrsko. Původní pohraniční osada vznikla při brodu přes řeku Úhlavu, kudy procházela obchodní stezka z Čech do sousedního Bavorska. Právě s touto stezkou je spojená i první dochovaná písemná zmínka o Nýrsku pocházející z roku 1327 týkající se vybírání cla. Od počátku se město dělilo na Horní Nýrsko, náležející k panství hradu Pajrek a Dolní Nýrsko spojené s panstvím Bystřice. Roku 1558 byly obě části města spojeny tehdejším majitelem panství Bystřice Janem Kocem z Dobrše, který získal již pustý hrad Pajrek s Horním Nýrskem a přilehlými vesnicemi.

Městu vévodí farní kostel sv. Tomáše, který byl postaven na návrší částečně obtékaném řekou, již ve 13. století. Tradičním podnikem působícím ve městě až do současnosti je optická továrna W. Ecksteina nyní pod názvem Okula a.s. Pro milovníky cyklistiky a vyznavače pěší turistiky je v okolí města vyznačeno mnoho cyklotras a vycházkových okruhů. Známými cíly jsou např. Lesní divadlo , bývalá ptačí rezervace s unikátním mraveništěm, vodní nádrž Nýrsko a necelé 3km od města se nachází trosky tajemného hradu Pajrek. Ke zřícenině hradu vede pěší naučný okruh Nýrsko. V blízkosti města je dochován židovský hřbitov připomínající činnost početného židovského obyvatelstva. Návštěvníci města mohou využít řady moderně vybavených sportovišť, místní koupaliště a v zimních měsících lyžařský svah s vlekem.

Aktuální informace z dění v Nýrsku a okolí naleznete zde….

REKLAMA

Památky ve městě:

Kostel svatého Tomáše

Nejstarší a nejvýznamnější památkou města Nýrska je farní kostel svatého Tomáše apoštola. Kostel byl postaven na nejvyšším bodě města v roce 1352 při hlavní cestě, směřující od nás do Bavorska.V roce 1771 byla přistavena čtyřboká kaple Panny Marie. V kostele se nachází tři náhrobky. Dva z nich náleží rodu Koců, jeden pak faráři Janu Arnoldovi. Kostel je jednolodní, v gotickém slohu. Loď kostela má klenbu valenou s lunetami. V roce 1973 byl interiér doplněn nejcennějšími prvky ze zbořeného kostela v Dolním Nýrsku. Schody ke kostelu zdobí socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1736.

Bývalý vrchnostenský hostinec čp. 81,Městská knihovna a Vlastivědné muzeum Královského hvozdu

Byl postaven roku 1684. Zdoben je ranně barokním štítem s erby Koců z Dobrše a Karlů ze Svárova. Jednopatrová budova s pětiosým štítem sloužila také jako radnice, na přelomu 19. a 20. století zde byla továrna na prádlo a v meziválečném období obchodní dům. V roce 2005 začala rekonstrukce celého objektu a v nově opravených prostorách najdete městskou knihovnu, přednáškový sál a ve druhém patře budovy regionální Vlastivědné muzeum Královského hvozdu.

Lesní divadlo

Přírodní divadlo bylo založeno v roce 1934. O jeho vytvoření se nejvíce zasloužil řídící učitel Josef Blau, známý šumavský historik a znalec lidového umění, nýrský rodák. Lesní divadlo patří k nejzajímavějším stavbám tohoto druhu u nás, bylo dokončeno v roce 1936. Z vnějšku má podobu gotického hradu s branou, kamennou zdí a cimbuřím. Součástí některých venkovních scén byla i přirozená skála za jevištěm, které mělo po celé délce podchody a propadliště. Hlediště pojalo až 1418 osob. Po druhé světové válce tu hrávaly dva místní ochotnické spolky. Na hostování sem často zajížděly i herci Národního divadla z Prahy. V současné době je lesní divadlo v provozu jako soukromé rekreační zařízení. Kulturní akce se zde konají po celé léto.

Památky a zajímavosti v nejbližším okolí města:

Zřícenina hradu Pajrek

V lese nad městem ve výšce 600 m. nad mořem se ukrývá zřícenina hradu Pajrek, vystavěný asi před první polovinou 14 století (v letech 1327 – 1356). Jedná se o skromný hrad s typickou obytnou věží – Don Jon. K hradu vede poznávací okruh Nýrsko s několika různě náročnými trasami. Kromě zříceniny je na okruhu k vidění Lesní divadlo, Ptačí rezervace a další , k hradu se můžete vydat taktéž po modrém nebo zeleném značení KČT.

Přehradní jezero Nýrsko

V letech 1965-1969 byla , 3km od Nýrska, vybudována přehrada, která slouží především jako zásobárna pitné vody pro Klatovy a oblast Domažlicka. Kamenitá hráz je 337 m dlouhá, 36 m vysoká a zadržuje zhruba 1 milion kubíků vody. Po hrázi kolem západního břehu vede žlutě značená turistická stezka. Z důvodu ochrany zdroje pitné vody je další pohyb turistů v blízkosti přehrady omezen pouze na vyznačené trasy.

Židovský hřbitov

Po skončení třicetileté války se v Nýrsku usídlilo početné židovské obyvatelstvo, které se aktivně účastnilo místního veřejného života, měli podíl i na průmyslovém podnikání – Vilém Eckstein ,zakladatel optické továrny. Po tragédii , kterou židům přineslo vojsko hitlerovského Německa se nám dodnes dochoval pouze starý židovský hřbitov na vršku nedaleko Nýrska při pravé straně silnice na Železnou Rudu

Kaple Nejsvětější Trojice nad Bystřicí nad Úhlavou

Postavena posledním z hraběcí větve bystřických Koců, Dovišem Albrechtem. Kaple má tvar pravidelného šestihranu a je zaklenuta šesticípou hvězdicí. Výhled od kaple skýtá úchvatný pohled do okolní krajiny a na město Nýrsko.

Výlety do okolí města Nýrska

Vycházkové okruhy okolím Nýrska – pochody s plněním podmínek IVV
výchozí bod: Informační centrum města Nýrska
délka: 10 km
čas (chůze, kolo): 5 hodin pěšky
převýšení: 250 m
náročnost: méně náročná
nejvyšší bod: Pajrek 664 m.n.m.

Pozoruhodnosti na trase: Vodní nádrž Nýrsko, zřícenina hradu Pajrek, Ptačí rezervace, Lesní divadlo

Začínáme u informačního centra v Nýrsku. Odtud pokračujeme proti proudu řeky Úhlavy asfaltovou cestou přes Starou Lhotu až k rozcestí „U Větrovce“. Projdeme borovicový les k nýrské přehradě. (info č. 1) 400 metrů za hrází odbočíme vpravo na lesní cestu, která nás zavede k hájence „ U Anděla“ . Tam se před námi nabízí nádherný pohled na přehradu a hory Prenet (1071 m) a Můstek (1234 m.) Za levotočivou zatáčkou odbočíme vlevo podél lesa. Kousek nad původním hotelem Bayreck se naskytne opět pěkný pohled na Dešenicko. Mírným soupáním přijdeme ke zřícenině hradu Pajrek. (info č. 2) Dále společně s modrou turistickou značkou sestupujeme k bývalé ptačí rezervaci (info č. 2) u níž za pozornost stojí jedno z největších mravenišť na Klatovsku. Lesní cesta nás dovede zpět k asfaltové cestě, kterou podél Lesního divadla (Info č. 4) dojdeme kinformačnímu centru v Nýrsku.

Zelená trasa – Nýrsko – Stará Lhota – Matějovice – Děpoltice – Žížnětice – Hodousice – Nýrsko výchozí bod: Informační centrum města Nýrska
délka: 18 km
čas (chůze, kolo): 10 hodin pěšky
náročnost: náročná

Začínáme u informačního centra v Nýrsku. Odtud pokračujeme proti proudu Úhlavy asfaltovou cestou přes Starou Lhotu až k rozcestí „ U Větrovce“. Zde odbočíme
vlevo současně se zelenou turistickou značkou. Pokračujeme kolem úpravny pitné vody přes železniční koleje k Matějovicím. V téměř zaniklé osadě stojí za pozornost pěkná stavení a nově opravená kaple Panny Marie. Pokračujeme dále po cestě ve směru vrstevnice k Děpolticům a přecházíme Dešenický potok, u něhož stojí Boží muka. Odtud je pěkný výhled na Klatovskou kotlinu. V Děpolticích je možné se občerstvi v Grill-baru pod Přemetem (otevřeno pátek – neděle od 11 do 17 hod).

Ve vsi je zajímavý kostel sv. Isidora pokrytý z návětrné strany šindelem. Za vsí opouštíme zelenou turistickou značku, vydáme se cestou vlevo. Pokračujeme po vycházkovém okruhu do Žíznětic. Zde je možné posedět na okraji lesa s výhledem na Prenet a další vrchy Královského Hvozdu, Nýrsko a bavorský Hohen Bogen. Mírným klesáním přijdeme k Žíznetickému potoku, kde je možné občerstvit se průzračnou vodou, a dále pokračujeme do Hodousic. Odtud po asfaltové cestě vede okruh k autokempu v Nýrsku a k informačnímu středisku. Okruh je možné v případě potřeby zkrátit.

Malé vyhlídkové okruhy – 6,5 km a 5 km

Klatovy (18 km od Nýrska)

Z Nýrska pohodlně vlakem nebo autobusem.
Barokní lékárna možno objednat v Okr. muzeu
tel. 376/313109,316011
fax. 376/316011

Od května do října bude otevřeno:9:00-12:00 a 13:00-17:OO denně kromě pondělí Černá věž, galerie U bílého jednorožce, děkanský kostel, bazén, zimní stadion, kino, divadlo..

Katakomby pod Jezuitským kostelem vstup po 1/2hod
vždy jen 20 osob
cena 40,-Kč
Otevřeno od 9:00-12:00 a 13:00-17:00
Informace tel. 376/313109
Okresní muzeum: stálá expozice – "Historie Klatovska"

Železnorudsko

Z Nýrska pohodlně vlakem (nejdelší tunel ČR) nebo autobusem.
Černé a Čertovo jezero

Národní přírodní rezervace. Černé jezero- největší jezero ledovcového původu v ČR. Jeho rozloha je téměř 18,5 ha, obvod vodní hladiny je klem 1800 m. Ze šumavských jezer je nejníže položené. Čertovo jezero je druhé největší na české straně Šumavy, má rozlohu 10,4 ha, leží v n.m. výšce 1030m

Poledník-rozhledna

Přístupná denně.Od začátku listopadu do jara bude uzavřena…..pro skupiny možno vstup na rozhlednu objednat na tel.388 450111

Místa co stojí za to vidět:

Šumavské slatě, Prášilské jezero a jezero Laka, vodopád Bílá Strž, hraniční hora Ostrý, Kvilda, Prášily ….

Kryté plavecké bazény

Klatovy – 18 km
Plavecký areál OSSERBAD Lam – 18 km ( sauna, tobogán, vířivky)

Hrady, zámky

Kašperk tel. tel. 376 582324
Velhartice tel. 376 583315
Rabí tel. 376 596235
Klenová tel. 376 312049 galerie
tel. 376 392263 zámek
Švihov tel. 376 393378
Horšovský Týn- tel. 379 423 111
Kontakt
Město Nýrsko
Náměstí 122
340 22
tel:+420 376 571 616
email: [email protected]
web: www.sumavanet.cz/nyrsko

Interneotvé stránky: http://www.sumavanet.cz/nyrsko

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA