REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Mělnicko je proslulé nejen vinařstvím

Mělník je srdcem českého vinařství, které zakládala již svatá Ludmila a svatý Václav, její vnuk, který se zde staral o vinohrady. Pod vinicí a místním zámkem se setkávají řeky Vltava a Labe. Říká se, že kdysi, při změně klimatických podmínek, kdy se vínu přestalo dařit, přivezl prý samotný Karel IV. z Burgundska nové odrůdy a nechal je zde vysadit. Naleznete zde mnoho krásného a lákavého k navštívení.

Zámek Mělník

Zámek Mělník byl postaven nad nejstarším vinohradem. Původně se mu říkalo Pšov. Od roku 1753 je majetkem Lobkowiczů, stejně jako některé gotické vinné sklepy pod ním. Mělník je hrad přestavěný na zámek na vrchu nad řekou Labe. Díky svému postavení tak tvoří jednu z dominant města Mělníka. Panorama města tvoří spolu se zámkem také sousední kostel svatého Petra a Pavla. Od zámku se dále naskytne krásný výhled na posvátnou horu Říp. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Chrám sv. Petra a Pavla

Mělnický chrám se řadí mezi nejcennější církevní stavby města, ale i celého regionu. Součástí chrámu je kostnice s kostmi uspořádanými do obrazců symbolizujících víru, naději a lásku, jsou zde uloženy ostatky skoro 15 000 osob. Stavba je mixem několika architektonických slohů, naleznete zde prvky románské, renesanční, gotické i barokní. Podle písemných zmínek v kronikách je uváděno, že původní kostel byl románský a pochází z 10. století. Jeho založení se váže ke kněžně Emmě, manželce knížete Boleslava II. Pobožná kněžna toužila mít u svého hradu Mělník také svůj boží stánek, proto dala podnět k postavení kostela.

REKLAMA

Regionální muzeum

Do tajemného podzemí města se můžete dostat při exkurzi do místního regionálního muzea, které má sídlo v bývalém kapucínském klášteře na náměstí. Skutečným klenotem mělnického podzemí je středověká studna ze 14. století. Ta je současně nejširší studnou v Čechách. V Mělnickém regionálním muzeu patří mezi stálé expozice i výstava historických kočárků. Muzeum spravuje rovněž skalní obydlí ve Lhotce.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA