Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Mariánské lázně městem odpočinku i kultury » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Mariánské lázně městem odpočinku i kultury

Mariánské Lázně, to nejsou jen nádherné lázeňské parky a romantické kolonády. Město skrývá další zajímavá místa, která nesmíte minout. Jedním z nich je Park Boheminium, který je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v celém kraji. Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie je chráněn jako kulturní památka České republiky, určitě ho také při toulkách městem navštivte.

Miniaturpark Boheminium

V Mariánských Lázních můžete spatřit na jednom místě pozoruhodné stavby z celé České republiky. V jednom dni si pořídíte společnou fotografii s Karlštejnem, Ještědem, Bezdězem, Červenou Lhotou nebo zámkem v Českém Krumlově. Detailně propracované modely více než sedmdesáti známých českých staveb, vyvedené v měřítku 1:25, proslavily Mariánské Lázně nejen u nás, ale i v zahraničí. Čtvrtý největší park miniatur v Evropě vám ukáže pohádkovou cestu, kde uvidíte ta nejkrásnější místa naší země a budete je mít jako na dlani. Park je unikátní také svým jedinečným zasazením do přírody, nalézá se na vrchu Krakonoš, kam vás z města komfortně doveze lanovka či MHD.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mariánských Lázních

Římskokatolický kostel byl vystaven v letech 1844 až 1848 v novobyzantském slohu. Byl postaven na místě zděné kaple Narození Panny Marie z roku 1820. Předchozí kaple z kapacitních důvodů přestala vyhovovat, proto byla stržena. Plán baziliky vypracoval stavitel Johann Gottfried Gutensohn z bavorského Mnichova. Stavbu realizoval tepelský klášterní architekt Anton Thurner z Přimdy s pomocí pražského stavitele a sochaře Josepha Krannera. Kostel byl slavnostně vysvěcen v roce 1848.

REKLAMA

Městské muzeum Mariánské Lázně

Klasicistní dům, kde muzeum nyní působí, postavil v roce 1818 Franz Habl a Sybilla Doeltschová jako penzion pro lázeňské hosty. Dům nesl název „U zlatého hroznu“, později také „Goethe-Haus“. Podnětem k založení Městského muzea Mariánské Lázně byla „Novinová výzva“, kdy se radní obracel na místní občany s prosbou o dary rozmanitého charakteru, například o sklo, minerály, porcelán, knihy, herbáře a další. Sbírkový fond muzea ve svých počátcích získal okolo 250 položek. V současné době muzeum zejména spravuje sbírky týkající se města Mariánské Lázně. Sbírkový fond je stále obohacován o další předměty, získané darem nebo koupí. Současné expozice, které můžete v muzeu spatřit jsou: Expozice věnovaná lázeňství, minerálním pramenům a přírodě Mariánskolázeňska, Expozice J. W. Goetha, Slavní návštěvníci Mariánských Lázní a Galerie Goethe. Prostory muzea jsou využívány také k pořádání různých přednášek, konferencí či koncertů. Součástí budovy muzea je kinosál, kde funguje filmový kinoklub a odehrávají se zde i filmové festivaly Marienbad Film Festival, Expediční kamera a Snow Film Fest.

Zdroj a více informací naleznete na: www.marianskelazne.cz, cs.wikipedia.org, muzeum-ml.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA