Lysá hora je královna Moravskoslezských Beskyd

Satinské vodopády pak můžeme nazvat jejich pravým pokladem. Malenovický kotel si nejvíc užijete při sestupu či výstupu na Lysou horu. Můžete zde pozorovat přírodu, jak se okolo vás mění spolu s nadmořskou výškou. Výšlap nahoru je náročnější, ale určitě stojí za to.

Lysá hora

Masiv Lysé hory je od dalších částí Moravskoslezských Beskyd oddělen hlubokými údolími Ostravice, Řečice a Mohelnice. Z vrcholu Gigula vybíhají čtyři rozsochy — Lukšinec, Malchor, Zimní Polana a Velký Kobylík. Z Lysé hory se vám naskytne neopakovatelný výhled na hřebeny a údolí Beskyd a Javorníků, také na Jeseníky a na slovenské hory. Na vrcholu Lysé hory se nachází meteorologická stanice, televizní vysílač, stanice horské služby, Bezručova chata s kapličkou a Chata Emila Zátopka. Celý masiv je budován flyšovými souvrstvími vlastních godulských vrstev slezského příkrovu. Godulské vrstvy jsou tvořeny převážně pevnými, jemnozrnnými pískovci s charakteristickou nazelenalou barvou. Mezi zajímavosti zde patří jeskynní systémy na rozsoše Lukšinec. Jedná se o sesuvy, typické povrchové rozeklání svahu, a především podzemní systém Ondrášovy díry o 250 metrech puklinových chodeb a dómů o výškovém rozsahu cca 30 metrů.

Satinské vodopády

Nejsou nikterak velké, ale působí přímo kouzelně. Místo se ukrývá v až 15 metrů hluboké skalní soutěsce horského potoka Satiny. Charakter prostředí se odlišuje od běžných okolních lesů. V této rokli se během chvilky ocitnete v místě, kde je znatelně nižší teplota a skrze listí mohutných buků k vám prosvitnou ostré paprsky slunce. Můžete pozorovat hru stínů, spatříte vodní zrcadla a zvuk tekoucí vody bude lahodit vašemu uchu. Budete mít pocit, že jste se ocitli v opravdové džungle.

Malenovický kotel

Součástí CHKO Beskydy je také přírodní rezervace Malenovický kotel. Rezervace zaujímá údolí potoka Satina, který pramení pod Lysou horou. Důvodem ochrany je geomorfologický fenomén údolí Satiny s pestrou mozaikou ekosystémů. Jedná se o rozsáhlé území s bohatou faunou a flórou vázanou na vlhké okolí koryta potoka Satiny a na horské bučiny na strmých svazích.

Zdroj a více informací naleznete na: www.vodopady.info, www.poznavejtebeskydy.cz, www.beskydy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu