REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Litomyšl – Rodný byt Bedřicha Smetany

11. 8. 2009

Historie

První zmínka o existenci hradu v Litomyšli nalézáme ve staré KoArkádysmově kronice z 1.čtvrtiny 8.století. Kronikář tam zmínil existenci hradu roku 981. Dříve to byl dřevěný hrad. Teprve po husitských válkách byl postaven nový kamenný hrad.

V roce 1567 syn moravského hejtmana Vratislav z Pernštejna obdržel panství Litomyšl s hradem od císaře Ferdinanda jako léno. V následujících letech Vratislav z Pernštejna nechal tento zámek přestavět na sídlo pro sebe a svou španělskou choť Marii Manrique de Lara z rodu Mendozů – dvorní dámu císařovny Marie. Stavba byla zcela ukončena roku 1581, její ráz je ukázkovou formou vrcholné renesance.


REKLAMA

Zámecké divadélko

Dnes slouží divadélko jako místo koncertních a divadelních představení. V repertoáru zámeckého divadelního spolku Milislav je také obnovená premiéra původní barokní hry "Milenec a sok v jedné osobě", která byla slavnostně uvedena u příležitosti oslav dvoustého výročí zámeckého divadélka.

Expozice

Ač původní sbírka nacházející se v litomyšlském zámku po II.světové válce byla brzy vystřídána kolekcí hudebních nástrojů pod jménem "Muzeum hudby", podařilo se velkou část původního interiéru úspěšně vrátit na své místo. K dnešnímu dni je veřejnosti přístupno 13 místností, zámecká kaple a ojedinělé barokní zámecké divadélko. Ozdobou zámku jsou nástěnné malby, bezpočet originálních obrazů věhlasných mistrů, české křišťálové sklo, cenné odborné knihy, míšeňský porcelán, kulečníkový stůl (dar Alexandra I. Josefu Jiřímu Valdštejnovi)… V jednom ze sálů je i obrovský lustr vyrobený původně pro Formanův film Amadeus, který byl pak litomyšlskému zámku věnován.

Prohlídky

Během léta 2000 bude zpřístupněna pro veřejnost další část klasické zámecké expozice a to ve východním křídle zámku.

Věříme, že prohlídka zámku nejen rozšíří kulturní obzory, ale také obohatí každou romantickou duši. Proto jste i Vy srdečně zváni.

 

tel.: +420 461 614 626, +420 461 615 287

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA