Litoměřický Důl Richard v proměnách času

Litoměřice jsou městem s dlouhou historií, s památkami gotickými, renesančními i barokními.

Od loňského roku je tu k vidění také něco z novodobější historie. Unikátní stálá podzemní expozice, věnovaná bývalému litoměřickému dolu Richard.

Takzvaný Richard se nachází pod vrchem Bídnice, na okraji Litoměřic. Jedná se o bývalý vápencový důl, ve kterém těžba začala v 19. století. Dobou jeho největší "slávy", i když v negativním smyslu slova, byla druhá světová válka. Tehdy nacisté využili zázemí dolu a po stavebních úpravách sem umístili zbrojní výrobu. Nedaleko se nacházel koncentrační tábor se zajatci, kteří v Richardu pracovali. V současné době je původní důl vzhledem ke špatnému technickému stavu veřejnosti nepřístupný, kromě části, ve které se nachází úložiště radioaktivního odpadu ve správě SÚRAO.

Navzdory tomu však můžete jeho atmosféru okusit, a to přímo v centru města. V podzemí litoměřické radnice je umístěna stálá expozice "Důl Richard v proměnách času". Ta návštěvníka provede všemi obdobími existence dolu pomocí 24 panelů s informacemi a v autentickém prostředí, zahrnujícím dobové snímky, důlní vozík či makety sudů s radioaktivním odpadem.

Více informací naleznete na:
http://www.litomerice-info.cz/cz/tipy-na-vylet/105.dul-richard-v-promenach-casu/

Více info: výstaviště Litoměřice

Interneotvé stránky: http://www.litomerice-info.cz/cz/tipy-na-vylet/105.dul-richard-v-promenach-casu/

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu