REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Lišov

Město Lišov leží v krásné krajině na pahorkatině Lišovský práh, rozdělující kotlinu českobudějovickou a třeboňskou. Nejvyšším místem je kóta Větrník v nadmořské výšce 566 m. Město Lišov spravuje místní části Levín, Hrutov, Kolný, Velechvín, Lhotice, Červený Újezdec, Hůrky, Slověnice, Miletín a Vlkovice, z nichž každá má něco zajímavého. Ať už boží muka, kapličku či typické jihočeské statky.

Historie

Nejstarší přesně datovaná zpráva o existenci Lišova pochází až z listiny , která byla sepsána a zpečetěna v Českých Budějovicích dne 1. srpna 1334. V nejstarších dobách procházela tudy důležitá obchodní tepna, takzvaná Linecká stezka, která spojovala Podunají se středem Čech.

Památky

V Lišově najdete mnoho kulturních památek mezi nimi kostel sv. Václava, faru, barokní sochy sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého, kapli Panny Marie Lourdské a bývalý pivovar.

REKLAMA

Schwarzenberský špitál

Tento špitál nechal v létech 1675 – 1676 vybudovat kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu. Nechal ho zasvětit svatému Janu Křtiteli a svatému Antonínu Peduánskému. Na základě rozhodnutí knížete ze Schwarzenbergu ze dne 2. září 1676 mělo být v knížecím špitále zaopatřeno 6 mužských a 6 ženských osob, jimž byla vedle střechy nad hlavou zajištěna také strava a oděv. Šlo především o vysloužilé zaměstnance a také chudé a nemocné poddané. Začátkem roku 1936 předal Jan ze Schwarzenbergu špitál městu Lišovu. Dodnes je celý areál majetkem města. Budova byla v roce 1962 prohlášena nemovitou kulturní památkou. Současná rozsáhlá trojkřídlá budova s knížecím erbem na čelní straně objektu, se zasklenými arkádami s původními trámovými stropy je sice přestavěným, ale jediným dosud zachovaným špitálem v Jihočeském kraji, který dokumentuje barokní sociální poddanské poměry.

Dnes se v pravém křídle špitálu nachází muzeum.

Muzeum Františka Miroslava Čapka

Zde je nainstalována stálá expozice, ve které najdete exponáty lišovského truhlářství, budete obdivovat lidové kroje z oblasti jihočeských Blat. Zaujme Vás i keramika,sklo, porcelán, plastiky a mnoho dalších exponátů z historie Lišova. Expozice je rozsahem poměrně malá, ale přesto výsledný celek dostatečně výmluvně a srozumitelně hovoří o někdejším významu a zajímavé minulosti města Lišov. Další součástí je výstavní síň Jana Rafaela Schustera.

Výstavní síň

Zde jsou vystaveny obrazy, které malíř věnoval městu Lišovu.Galerie je neodmyslitelnou součástí celého areálu. V době turistické sezóny se zde pravidelně konají výstavy našich i zahraničních malířů, výtvarníků a fotografů. Součástí každé výstavy je vždy slavnostní vernisáž doprovázena kulturním vystoupením. V levém křídle je umístěna městská knihovna a přednášková místnost kde se pravidelně konají semináře a přednášky na různá témata. Součástí areálu je i odpočinková zahrada s dětským koutkem. Tato zahrada se v neposlední době stala velmi oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů.

Soukromé muzeum hracích strojků

Soukromý sběratel pan Karel Irmiš jej založil v roce 1950. Vystavuje zde na 60 kusů hracích strojků. Nejstarší z nich, cestovní flašinet švýcarské výroby, na které hrávali váleční invalidé, pochází z roku 1866. Chcete-li se vrátit o řadu let zpátky, nezapomeňte toto krásné muzeum navštívit.

Lišov je významným zeměměřickým bodem díky Locusu perennis (věčnému místu), jednomu z pevných bodů prvního přesného měření nadmořské výšky na území bývalé rakouské monarchie.

Rybník Dvořiště

V nedalekých Slověnicích se nachází rybník Dvořiště, jeden z nejstarších rybníků (14. století), který patří mezi pět největších rybníků u nás. Zde najdete kemp Na Borkách, nabízející ubytování. Stravování a místo pro milovníky rybolovu, windsurfingu a jachtingu.

Poklidná a mírně zvlněná krajina s množstvím listnatých a jehličnatých porostů, malebnými zákoutími a průzračnými rybníky je přímo stvořena pro rodinné výlety na kolech. V okolí Lišova je vytyčena spousta cykloturistických tras vhodná právě pro rodinné výlety s dětmi.

Tradiční výroba nábytku

V novodobé historii se město Lišov výrazně proslavilo výrobou nábytku. Tradice zkušených a zručných lišovských řemeslníků stále reprezentuje řada truhlářských firem a několik velkých prodejen nábytku.

Ve městě působí několik zájmových spolků, zviditelňující město Lišov jak v oblasti sportovní tak i kulturní.

Kontakt
Třída 5. května 139 Lišov 373 72
[email protected]
Tel: +420 387 007 911
Fax: +420 387 994 486
www.lisov.cz

Interneotvé stránky: http://www.lisov.cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA