Libochovice se pyšní barokním zámkem a romantickou zříceninou

Libochovice leží na levém břehu řeky Ohře, nad městem se tyčí zřícenina hradu Házmburk. Jeho historie byla s Libochovicemi vždy úzce spjata. Naleznete zde také jeden z nejkrásnějších raně barokních zámků u nás.

Zřícenina hradu Házmburk

Zřícenina je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Ústeckém kraji. Tento mohutný hrad stojí na osamělé čedičové vyvřelině. Proslul svým romantickým nábojem a dechberoucím výhledem do krajiny z vysoké hradní věže. Věže zříceniny jsou nepřehlédnutelnou dominantou krajiny dolního Poohří. Výhledy z osamoceného kopce na krajinu Českého středohoří a středočeskou pahorkatinu patří k těm nejkrásnějším.

Zámek Libochovice

Původně se jednalo o tvrz, známky gotického původu byste našli v zámecké kapli a pozůstatky původní tvrze dokládají i zámecká sklepení. Později byla tvrz přestavěna rodem Lobkowiczů na renesanční zámek. Současná raně barokní podoba zámku Libochovice pochází z konce 17. století. Zámek byl postaven podle plánů Antonia della Porty, stavbu realizovali Dietrichštejnové. Zámecká zahrada pochází pravděpodobně z počátku 17. století. V současnosti zde můžete spatřit vzácné dřeviny. V parku jsou bazény s fontánami, můžete zde zahlédnout volně pobíhající pávy. Romantickou atmosféru umocňují barokní sochy. Určitě si na zámek vyhraďte více času, v jeho zahradách můžete trávit dlouhé hodiny a stále nebudete mít dost. Zahrada je krásně udržovaná, jedná se skutečně o kouzelné místo.

Panenský Týnec

Jedná se o nedokončený gotický kostel se zachovaným jižním portálem. První písemná zmínka pochází z roku 1115. V roce 1280 nechal Habart ze Žirotína založit klášter klarisek. V minulosti mu zrovna osud nepřál, postihlo ho hned několik pohrom. Nejdříve vyhořel, pak byl za husitských válek vypálen. I přes veškerou snahu a řadu oprav se bohužel nepodařilo dostavět loď chrámu.

Klášter v Panenském Týnci je proslulý pro svou všudypřítomnou pozitivní energii. Ta vás prý dokáže zbavit deprese, posílit obranyschopnost organismu, uklidnit mysl nebo navodit dobrou náladu. Areál obléhá park s odpočinkovými místy, altánkem, ale i dětským hřištěm. Můžete se zde také občerstvit nebo si pořídit upomínkový předmět v místním obchůdku.

Zdroj a více informací naleznete na: www.panenskytynec.cz, zamek-libochovice.cz, hrad-hazmburk.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu