REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Letní výlety bez starostí

15. 6. 2022

Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy trávíme spoustu času venku a na výletech. Teplé počasí nám dává ještě větší pocit svobody. Skoro bychom chtěli vyrazit jen v kraťasech a tričku. Existuje ale několik věcí, které bychom s sebou na výletech vždy měli mít, abychom si je užili bez starostí.

Batoh nebo ledvinka

I na krátkou procházku se hodí mít s sebou nějaké zavazadlo. Turistický batoh oceníte, pokud vyrážíte ven na několik hodin, do ledvinky pak schováte doklady či telefon, když se chystáte jen na chvilku. V obou případech je důležité vybrat si takový model, který se snadno nosí, nikde netlačí ani nedře. Zejména větší batohy určené na delší túry by měly mít pevná a odvětrávaná záda, široké ramenní popruhy a příčný hrudní popruh. Díky němu se lépe rozloží hmotnost zavazadla a člověk vydrží déle bez bolesti. 

Bát se nemusíte ani ledvinky. Již dávno neletí modely negativně proslulé v devadesátých letech. Dnešní turistické ledvinky dokážou plně nahradit menší batoh, jsou ergonomické a jejich nespornou výhodou je, že se pod nimi nepotí celá záda.

REKLAMA

Jídlo a pití

Může se to zdát banální, ale vyrazit na výlet bez jídla a pití rozhodně není dobrý nápad. I pokud máte před sebou jen hodinku, dvě mimo domov, měli byste myslet na hydrataci. Zejména v létě by člověk měl mít po ruce alespoň pár deci tekutin. Nejlepší je čistá nebo minerální voda, případně čaj. Čas slazených či iontových nápojů přichází až při sportovní túře. 

Otázkou je, do čeho nápoje sbalit. Kupovat balenou vodu v PET lahvích není zrovna ekologické a k opakovanému naplnění se tyto obaly nehodí. Přírodě i vlastnímu zdraví prospějete, pokud si pořídíte láhev, která je k dlouhodobému užívání navržena. Takovou, stejně jako další příslušenství pro výlety, pobyt v přírodě, nakoupíte v prodejnách a e-shopech zaměřených právě na outdoor. Takovým je třeba Český ráj outdoor sports s e-shopem a prodejnou v Kosmonosích. 

Zapomínat by se nemělo ani na jídlo. Hlad vás může přepadnout i na relativně krátké procházce. To se pak hodí mít po ruce nějakou tyčinku. Vícedenní trek v tomto ohledu představuje mnohem větší výzvu. Turisté, kteří se nechtějí nebo nemohou spoléhat na nabídku restaurací a obchodů při cestě, obvykle nosí malý vařič a instantní jídlo. Nemusíte se bát stereotypu. Výrobci dnes nabízí i speciality exotické kuchyně.

Důležité drobnosti

Kdo často chodí do hor, mívá obvykle už vychytáno, co mít vždycky s sebou. Nože nebo v případě vícedenních pochodů všelijaké hygienické a zdravotní vychytávky bývají klasikou. V poslední době k nim přibyly i powerbanky či jiné zdroje energie. Ty se vyplatí mít u sebe, i pokud vyrážíte třeba jen na půl dne. Mobil totiž často využíváme jako navigaci či zdroj informací o místech, která během výletu navštívíme. Starší nebo slabší baterie v mobilu pak může být prvním krokem k pokaženému výletu.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA