REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Letná nabízí relax i vyhlídky do dáli

Naprosto úžasné místo s velkolepým výhledem na řeku Vltavu, které musí navštívit každý. Třeba jen na procházku, místo je ale vhodné i na různé kulturní akce, sportovní aktivity, pikniky či učení. Naleznete zde historický Letenský kolotoč nebo metronom.

Letenská pláň

Obvykle se k Letné kromě parkové části Letenských sadů počítá i zástavba na holešovickém úbočí kopce na severní straně pláně až ke Stromovce. Letná bývá počítána mezi 9 původních pražských kopců. Velká plocha Letenské pláně je využívána k pořádání občasných kulturních akcí, bývá zde kluziště, uskutečňují se zde cirkusová představení, přehlídky modelářské činnosti, drakiády a další podobné společenské akce náročnější na volný prostor. Láká amatérské sportovce ke sportovním hrám všeho druhu a volně navazuje na rekreační prostor Letenských sadů. Celoročně je zde také parkoviště pro osobní automobily i autobusy.

Pražský metronom

Pražský metronom je kinetický sochařský objekt Vratislava Nováka, instalovaný roku 1991 na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné. Kvůli obavám z narušené statiky podstavce po odstřelení Stalinova pomníku nemohl být metronom instalován za pomocí jeřábu, byl sem dopraven a usazen pomocí vrtulníku. Původně vznikl jako dočasná stavba, s přestávkami zde ale stojí doposud. Pražský metronom ale bohužel čím dál častěji postihují poruchy, takže bývá někdy i dlouhé týdny mimo provoz. V čase také měnil svoji barvu. Autor ho nazval Stroj času a měl svým umístěním na podstavci bývalého Stalinova pomníku symbolizovat neúprosné plynutí času a varovnou připomínku minulosti. Spolu s kyvadlem je vysoký 25 metrů a váží 7 tun. Stroj, který pohání pohyblivé součásti, je uložen v tříbokém jehlanu. Kyvadlo je vyváženo vahadlem s 2 tunovým závažím.

REKLAMA

Letenský kolotoč

Je nejstarším dochovaným podlahovým kolotočem v Evropě a chráněnou technickou památkou. Okolo roku 1892 se na Vinohradech poprvé dřevěný kolotoč roztočil a na něm 19 různě velkých koňů, o pár let později se kolotoč stěhuje na Letnou, k horní stanici letenské lanové dráhy, zprovozněné roku 1891 jako první lanovka v Praze, jezdila zde do roku 1916. Kolotoč nechal postavit majitel Josef Nebeský, původně byl na ruční pohon. Kolotoč byl určen nejen dětem, ale i dospělým. Byly na něm figuríny koní, potažené pravou koňskou kůží a čtyři sedací lavice, které byly ve 30. letech 20. století nahrazeny autíčky, kolotoč byl v té době také doplněn elektromotorem. V 90. letech 20. století již byl kolotoč ve špatném technickém stavu a jeho provoz musel být přerušen. Od roku 1991 patří kolotoč mezi chráněné nemovité kulturní památky. Roku 1994 byl ukraden původní orchestrion a zvon. V roce 1995 prošel rekonstrukcí původní novorenesanční pavilon kolotoče. Roku 2004 kolotoč koupilo Národní technické muzeum, nyní prochází velkou rekonstrukcí, která má skončit v létě 2022. 

Zdroj a více informací najdete na: cs.wikipedia.org, www.prague.eu, letenskykolotoc.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA