Zámek Mikulov

Zámek v Mikulově se nachází blízko centra města Mikulova a tvoří dominantu města, která je vidět snad ze všech stran příjezdu. Zámek a jeho zahrada jsou zrekonstruované. Když jsem se tam dostal, prohlídky už bohužel skončily, a tak vám bohužel nemohu nabídnout dojmy z interiéru. Ale doufám že jiní měli to štěstí.

Nabízím Vám aspoň stručný historický popis zámku:

Přemysl Otakar I. dal na Zámeckém vrchu postavit mohutný kamenný hrad, aby střežil neklidnou hranici s Rakouskem. Od poloviny 13. století jej po tři staletí budovali Liechtensteinové. S Dietrichsteiny po r. 1575 přišla do Mikulova doba renesance a kardinál František Dietrichstein nechal hrad v letech 1611-18 přestavět na výstavný zámek, odpovídající potřebám bydlení časně barokního kavalíra, v němž nechybělo ani divadlo.

Závěr třicetileté války přinesl švédské rabování, ale ještě větší zhoubu znamenal požár, který v roce 1719 spolu se židovskou čtvrtí zničil i velkou část zámku. Po své barokní přestavbě se zámek několikrát stal dějištěm významných mírových jednání, u kterých nechyběly ani takové evropské veličiny, jako byl Napoleon Bonaparte nebo Otto von Bismarck. Poslední velkou katastrofou byl požár, který vypukl na konci 2. světové války. Od stržení zámek zachránilo odhodlání mikulovských obyvatel i skutečnost, že odstranění trosek zámeckých budov by bylo nákladnější než jeho oprava. Dnes v zámku sídlí Regionální muzeum Mikulov.

Prohlídkové okruhy

Regionální muzeum nabízí v zámku tři prohlídkové okruhy. První je zaměřen na historii a jako podtitul uvádí cestu od gotiky po empír. Druhý okruh byl zasvěcen vinařství, kde si prohlédnete zámecký sklep s obřím sudem, expozici věnovanou tradičnímu vinařství na Moravě a galerii vinařských lisů. Posledním prohlídkovým okruhem je galerie, kde se pořádají sezónní výstavy.

Vstupné

Všechny okruhy: 60 Kč

První okruh: 40 Kč

Druhý a třetí okruh: po 20 Kč

Otevírací doba

duben: Út-Ne 9-16

květen-září: Út-Ne 9-17

říjen: Út-Ne 9-16

 

Interneotvé stránky: http://www.rmm.cz/

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu