U šumavské Kvildy jsou samá krásná a poklidná místa odkud na vás dýchne tajemná příroda. Můžete pozorovat sovy, rysy a pokud se vám poštěstí, tak i jeleny nebo se vydat do tichého a prorostlého rašeliniště, po kterém vede trasa s dřevěnými chodníčky.
Poklidná procházka na Chalupskou slať
Sice poměrně krátká, ale krásná a jedinečná procházka. Pokud přijedete autem, nechte ho na parkovišti Svinná Lada (1 km od obce Borová Lada), kde je k dispozici také mobilní toaleta pro vozíčkáře. Poté se vydejte po směrovce asi 200 m po asfaltové cestě, pak přejdete na dřevěný chodník, který má po stranách bezpečnostní lišty pro snadnější a bezpečnější chůzi. Chodník vede zhruba 30 cm nad povrchem slati. Cestou se jde porostlým rašeliništěm. Na konci dřevěného chodníku se vám rozevře výhled na největší rašelinné jezírko v České republice a na okolní slať. Jezírko má 1,2 ha. Trasa není okruh, zpět se jde stejnou cestou.
Trasa je ideální pro vozíčkáře i pro kočárky.
Největší soví voliéra je v Borové Ladě
Sovy jsou převážně noční ptáci, není běžně možné je vidět ve volné přírodě. Mají speciální vlastnosti jako noční vidění a jejich let je téměř neslyšný. Ve voliéře si můžete prohlédnout většinu druhů šumavských sov. Prohlídková trasa mezi jednotlivými voliérami je řešena pomocí dřevěné stezky s rozšířenými pozorovacími místy. Samotné voliéry jsou zavěšeny na lanové konstrukci s dřevěnou jehlanovitou podporou a maximální výškou cca 15 m. Soví voliéra není otevřena celoročně.
Jelení naučná stezka a rysí výběh v Návštěvnickém centru Kvilda
Na stezce u návštěvnického centra naleznete jelení a rysí výběh. Průchod jelením výběhem je možný pouze s průvodcem. Zvířata můžete sledovat ale i sami z vyvýšených pozorovacích vyhlídek. Sledování jelenů a rysů je tedy přístupné i mimo otevírací dobu budovy centra. Výběh s jeleny se rozprostírá na 9 ha, při čekání na jeleny je nutné se obrnit trpělivostí a být potichu. Výběh s rysy má 0,5 ha. Mezi jednotlivými výběhy jsou na stezce naučné prvky, které vás seznamují se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.
Zdroj a více informací najdete na: www.npsumava.cz