REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Kutnohorsko má spoustu architektonických perel

Zámek Kačina je jednou z nejdůležitějších empírových staveb v Čechách. Má v něm sídlo Muzeum českého venkova. Chrám Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Kutné Hoře v Sedlci je zapsán na seznamu UNESCO. Řadí se mezi nejstarší stavby tohoto typu ve střední Evropě. Kutnohorský chrám svaté Barbory je klenotem pozdní gotiky, rovněž zapsaném na seznamu UNESCO.

Zámek Kačina  

Tuto unikátní stavbu nechal jako své letní reprezentační sídlo na počátku 19. století vybudovat Jan Rudolf Chotek, prezident gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého. Podobu sídla navrhl německý architekt Christian Friedrich Schuricht. Na první pohled vás zaujmou štíhlé, majestátní jónské sloupy nesoucí tympanon, trojúhelníkovou plochu nad hlavním vchodem. Okolo rezidence se rozprostírá rozsáhlý park, který je starší než samotná budova.

Během druhé světové války byl zámek okupován příslušníky Hitlerovy mládeže, byl také obsazen nacistickými jednotkami SS. V roce 1950 bylo emírové sídlo poskytnuto Zemědělskému muzeu, které zde zřídilo své výstavní prostory. Jednou ze zámeckých expozic je i výstava věnující se rodu Chotků.

REKLAMA

Katedrála Sedlec

Sedlecká katedrála sloužila jako konventní sídlo nejstaršího cisterciáckého opatství u nás založeného v roce 1142. V letech 1290–1320 byla vybudována stavba, jež spolu se sedleckou kostnicí tvoří ucelený komplex nejstarší části Kutné Hory. Chrám byl v roce 1421 vypleněn a vypálen husitskými vojsky. K obnově chrámu došlo až na přelomu 17. a 18. století. Roku 1784 byl sedlecký klášter na příkaz císaře Josefa II. zrušen, jeho majetek vydražen a z chrámu se stalo skladiště mouky. V budovách kláštera byla zřízena tabáková továrna. Katedrála byla k církevnímu využití navrácena až roku 1806.

Chrám svaté Barbory

Pracovalo na něm po staletí mnoho stavitelů a umělců. Stavba chrámu byla zahájena ve 14. století. Byla spojována s horníky, kteří se o vznik a rozkvět středověké Kutné Hory zasloužili. Pojmenování stavby rovněž souvisí s havíři, chrám je totiž zasvěcený panně Barboře, která byla křesťanskou mučednicí a patronkou těch, kdo se živí nebezpečným povoláním, což hornictví bez pochyby je.

Na vzhledu interiéru zanechalo svoji unikátní stopu vícero epoch, svůj um zde projevilo mnoho předních umělců a stavitelů. V chrámových lodích se nacházejí vzácné gotické fresky a kamenická díla, dále také barokní oltáře, sochy a malby. Hlavní lodi vévodí renesanční kazatelna s barokním obložením. Mezi nejproslulejší stavitele a architekty, kteří jsou na výsledné podobě chrámu patrni, jsou Matěj Rejsek a Benedikt Ried.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA