REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Hauenštejn – Horní hrad

13. 8. 2006

Pohled na chátrající památky je žalostný. Zvláště, když jde o objekty s nezapomenutelným geniem loci. Místa, jež vás uchvátí natolik, že dokážete skoro nemožné, aby dokázala přežít. Právě takovým místem se stal zámek Horní hrad. Současného majitele poprvé oslovil v roce 1994, ale cedulka u hradní brány s informací o restitučním řízení ho nejprve odradila. Když však o pět let později zámek ještě více zchátral, rozhodl se jednat a ke konci roku 2000 se Pavel Palacký stal zámeckým pánem Hauenštejna. Pomocí vlastních sil i mnoha dobrovolníků zahájil trnitou cestu obnovy zašlé slávy Horního hradu.

Díky neuvěřitelnému úsilí je zámek veřejnosti velmi dobře přístupný a nabízí dva možné způsoby, jak si návštěvu užít. Pohodlnější variantou zůstává odpolední vycházka, kdy vystoupáte kopec, zakoupíte lístek a s tištěným průvodcem vyrazíte objevovat zákoutí jednotlivých místností i krásu výhledů. Máte zde více než dostatek příležitostí dát vyniknout své fantazii, představovat si dávnou podobu jednotlivých pokojů i pater. V mezičase pak můžete nahlédnout do různých expozic. Kromě fotografií jde zejména o prodejní výstavu velmi pěkných dřevěných soch, jimž subjektivně vévodí 190 cm vysoký Švéd z lipového dřeva.

Druhý způsob je fyzicky mnohem náročnější, za to však mnohem působivější. S ideou „postavte opravdový hrad“ se po předchozí domluvě, či v den avizovaných prací, vypravte na Hauenštejn v pracovním oblečení a přiložte svou ruku k jeho obnově. S každým dnem tvrdé práce dostává neogotické horské zámecké sídlo zřetelnější podobu. Možností k osobnímu vyžití je zde nepočítaně. Od vyklízení zasypaných prostor a zpřístupňování dalších místností až po obnovu zámeckého parku. Můžete sice namítnout, proč něco takového dělat. Ale až Hauenštejn po vašem zásahu bude zase o něco krásnější, pochopíte. Například světlejší část věže byla po svém zřícení v zimě 2002 znovu vybudována společnou rukou mnoha jednotlivců. Vynosit z údolí 169 tun čediče a znovu usadit kamenné zdivo na své místo je čin minimálně hodný obdivu.

REKLAMA

Slovy se nedá přesně vyjádřit, co je na Horním hradu to nejpůsobivější. Strohým porovnáním faktů jen těžko pochopíte, proč raději vyrazit sem, než na jinou, výborně zrekonstruovanou památku s živým průvodcem a jinými vymoženostmi. Nicméně dojmy všech, kteří Hauenštejn navštívili, jsou povětšinou shodné. Prohlídka ve vás zanechá nejen velmi pěknou vzpomínku, ale zejména pocit, že se musíte co nejdříve vrátit.

Historie

Přesné počátky Hauenštejnu nejsou přesně známé. Obecně se předpokládá, že vznikl v druhé polovině 13. století jako malý strážní hrad postavený na čedičovém ostrohu uvnitř horského údolí. Během let vystřídal desítky majitelů, přičemž v době pozdní gotiky i renesance na něm byly prováděny stavební úpravy ne zcela známého rozsahu. V roce 1839 ho získává Gabriela Boyuoy-Longueval a prakticky ihned začíná s nákladnou přestavbou na prostorný zámek inspirovaný anglickou neogotikou.

Ve vlastnictví rodu Buquoyů zůstává až do konce druhé světové války, kdy je zkonfiskován a postupně zestátněn. Rozsáhlé sbírky byly v této době vydrancovány a zámek začal sloužit jako ubytovna Jáchymovských dolů, později jako záchytný dětský domov. Když, léta neudržován, začíná stavba dětem doslova padat na hlavu, jsou vystěhovány blíže do centra a zámek více než 40 let chátrá. Během osmdesátých let se dokonce uvažovalo pro nebezpečný stav o jeho stržení. Nestalo se tak, a díky zmíněnému entuziasmu pana Palackého je od roku 2000 postupně renovován.

Dopravní dostupnost

Nejlépe po silnici č. 13. Ve směru od Ostrova bude za vesnicí Damice značená odbočka na Horní hrad. Zaparkujete na přírodním parkovišti, a pak cca 15 minut pěšky do kopce.

Otevírací doba

Duben-červen: So-Ne,svátky 10-17

Červenec-srpen: Po-Ne 9-20

Září-říjen: So-Ne,svátky 10-17

Vstupné:

Individuální: 30 Kč

Rodinné: 80 Kč (2 dospělí + 2 děti)

Interneotvé stránky: http://www.hornihrad.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA