REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Krok za krokem přes Východní Čechy

Nevíte, kam vyrazit do přírody, kde si odpočinout od všedních záležitostí a při tom se dozvědět i několik zajímavostí o historii, fauně či floře českých zákoutí?

Putujte s NET4GAS Blíž přírodě!

Po dobu prázdnin vám budeme představovat přírodní lokality napříč Českou republikou, které jsme pro vás od roku 2007 zpřístupnili v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě .
Bez pochyb znáte část naší země s neodolatelnou vůní perníkového koření, Babiččiným údolím, ale také nekonečnými panoramaty Železné hory, Broumovska nebo z části také Žďárských vrchů. Podobné zajímavosti můžete vidět v první představované části našich toulek, a to ve Východních Čechách. V lokalitě, ve které leží města jako Hradec Králové, Litomyšl nebo Pardubice.
Užijete si zde příjemný výlet, ať se vydáte kamkoli, kde Český svaz ochránců přírody a jeho generální partner, společnost NET4GAS, společně vytvořili a otevřeli unikátní naučné stezky. Například nedaleko Litomyšle si přijdou na své příznivci ptactva. Zdejší rybník Velký Košíř je vyhlášeným ptačím rájem a jen málokdo ví, že v této oblasti jich ornitologové zaznamenali přes 170 druhů. Také proto se zde každoročně koná festival ptactva, při němž můžete pozorovat například volavku popelavou nebo různé druhy kachen . Pokud se vydáte trasou zdejší naučné stezky, určitě nejednoho z nich zahlédnete. Cesta ke stezce vede po červené turistické trase rovnou z Litomyšle (směr Nedošínský háj).
Nebo pokud se vydáte opačným směrem z Litomyšle, na Českou Třebovou, narazíte na další zajímavé místo.  Semanín a jeho okolí. Obec obklopují hluboké bukové nebo smíšené lesy, ovšem za pozornost stojí také rozlehlé květnaté louky, starý ovocný sad nebo údolí Semanínského potoka. Pozornému oku pak neuniknou ani vyskytující se orchideje. O těchto a mnoha dalších zajímavostech vás bude informovat zdejší šestikilometrová naučná stezka.
V samotné obci, kde semanínská naučná stezka začíná, si můžete prohlédnout také několik kulturních památek.  Jednou z nich je například dominanta zdejší návsi – zvonice se zděnou spodní částí a bedněným patrem. Tento unikátní typ obranné stavby pochází pravděpodobně ze začátku 17. století a naleznete ho v areálu kostela sv. Bartoloměje. První zmínky o kostelu jsou datovány již k roku 1350, jeho současná budova však pochází pravděpodobně až ze  17. století. Patrně nejstarší památkou v obci je pak kamenný smírčí kříž, který se nachází v bukovém lese nad obcí.
Jižním směrem od Litomyšle i Semanína se v členité krajině Žďárských vrchů nachází poslední představované, avšak taktéž jedinečné místo – Žákova hora . Její úbočí tvoří stejnojmenná přírodní rezervace, která se vyznačuje především pralesovitým charakterem. Narazíte zde na majestátní smrky, buky i velké kmeny javorů. Není tak divu, že svůj titul národní přírodní rezervace si udržuje už od roku 1933.
Dnešní území Žákovy hory se stalo významným útočištěm pro rostliny, jako je například vraní oko čtyřlisté nebo dymnivka dutá . Budete-li pozorní, zajisté si také všimnete alespoň jednoho z 367 druhů hub a naopak, když zvednete hlavu vzhůru, vaší pozornosti neunikne datel černý ani puštík obecný. Kolem kopce vede naučná stezka Žákova hora s 10 zastávkami, která vás dovede až na vrchol, kde si můžete prohlédnout geodetický bod pro měření nadmořských výšek, přesného tvaru země nebo pohybů zemské kůry.

Více informací o lokalitách ve Východních Čechách a jiné tipy na výlet naleznete na webových stránkách www.blizprirode.cz.

Interneotvé stránky: http://www.blizprirode.cz.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA