REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Křivoklátsko je krajinou bohatou na přírodu a lesy

Ať listnaté či smíšené, pokrývají takřka třetinu tohoto území. Naleznete zde hrad Křivoklát, který jste mohli mnohokrát spatřit na televizních obrazovkách či stříbrných plátnech. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, jestli je tak krásný jako ve filmu.

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko

Tato část republiky je jednou z nejzajímavějších krajin nejen v Čechách, ale i v celé Evropě. Roku 1977 ji UNESCO zařadilo mezi biosférické rezervace v rámci programu Člověk a biosféra, v dalším roce Křivoklátsko získalo statut chráněné krajinné oblasti. Skalnaté svahy se smíšenými lesy a vzácnými tisy červenými zde lemují řeku Berounku i její přítoky v hlubokém údolí. Na vrcholcích kopců se nachází teplomilná stepní fauna i flora. V podzemí se vyskytují miliony roků staré zkameněliny.

Hrad Křivoklát

V komnatách hradu a tehdejšího loveckého sídla Křivoklát pobývalo několik známých panovníků. Hrad byl postaven ve 12. století za vlády Přemysla Otakara II., v té době byl využíván jako lovecký hrad. Po staletí sem přijížděli králové i členové významných šlechtických rodů za hony a odpočinkem. Důležitým místem se hrad stal pro krále Václav IV., syna císaře Karla IV., který se rozhodl hrad vykoupit ze zástavy a ve svém zemském zákoníku Majestas Carolina ho zařadil mezi hrady, které mají navždy zůstat královským majetkem. Další vladař, Vladislav Jagellonský nechal hrad přestavět ve stylu jagellonské gotiky a stal se tak jedním z nejpřepychovějších panovnických rezidencí ve střední Evropě. Jednu dobu zde byly uschovány korunovační klenoty, pak začal ztrácet svoji dřívější prestiž a na chvíli bylo z hradu také vězení. V roce 1826 hrad zachvátil požár, poté začala jeho obnova. Mezi nejzajímavější části hradu se řadí věž s loveckými sbírkami, věž Huderka s černou kuchyní, sály s expozicí gotického malířského a sochařského umění, nebo vězení a mučírna s mučícími nástroji. Jedinečná je rozsáhlá Fürstenberská knihovna, která se pyšní 52 000 svazky. V rámci prohlídkového okruhu si užijete putování od časů středověku až do 20. století. V současnosti hrad patří mezi oblíbená místa filmařů. Natáčely se zde pohádky Anděl Páně a Třetí princ, filmy Tři veteráni a Bathory či také hollywoodské velkofilmy Wanted a Kletba bratří Grimmů.

REKLAMA

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA