REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Kraj, kde se ukrývá blanické vojsko láká tajemnem a historií

Asi žádná z lokalit ve středních Čechách není natolik tajuplná jako kraj blanických rytířů. Ve Františkánském klášteře ve Voticích si můžete vybrat jednu z komentovaných prohlídek a expozic, kde vás seznámí s historií kláštera a životem františkánů. Unikátní přírodně krajinářský park u zámku ve Vlašimi je označován jako jeden z nejkrásnějších parků v Čechách.

Velký Blaník

Hora Velký Blaník je symbolem naděje a víry ve vítězství národa. Vydejte se až na vrchol rozhledny. Na vrchol hory vás dovede naučná stezka se 14 zastávkami. Informační cedule vás seznámí se zdejším přírodním a kulturním dědictví. Stezka je doplněna o hravé prvky, proto si na své přijdou i malí návštěvníci. Dřevěná rozhledna na vrcholu Velkého Blaníku byla vystavěna Klubem českých turistů v roce 1941.

Klášter Votice

Se stavbou kláštera se začalo roku 1627, později přibyl i klášterní kostel. Nahlédnout můžete do mnišské cely, do domácí kaple, či do bývalé klášterní knihovny. Součástí kláštera je Vlastivědné muzeum, seznámí vás zde s historií města i celého Voticka. V chodbě muzea si v galerii prohlédnete díla regionálních umělců a zrestaurované věžní hodiny z Popovic, Jankova a Votic. V další zajímavé expozici je vystaveno okolo 70 kočárků, vyrobených od roku 1900, a asi 200 panenek. Některé jsou k nerozeznání od živých miminek. Pořádají se zde zajímavé sezónní výstavy. Osudy soukromých zemědělců během násilné kolektivizace českého venkova přibližuje stálá expozice Ve jménu šťastných zítřků! Kolektivizace na Voticku.

REKLAMA

Vlašimský zámek

Rozlehlý park kolem zámku ve Vlašimi zdobí přírodní scenérie i dochované romantické stavby. Vlašimský park byl v romantickém duchu založen Karlem Josefem z Auerspergu a jeho chotí Marií Josefou z Trautsonu. Byl založen v místě bývalé obory a zámecké zahrady v 18. století. Dodnes zámek zůstává dominantou Vlašimi a sídlí v něm Muzeum Podblanicka a Střední odborné učiliště. Za nejvzácnější stavbu parku je považován Čínský pavilon, který je současně nejstarším dochovaným čínským pavilonem u nás.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA