REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Kostelec nad Černými lesy

Historie
Počátky města sahají až do rané doby českých knížat Přemyslova rodu. Podle pověsti zbudoval svatý Vojtěch kostelík – castellum, který byl valem ohrazenou pevností, skýtající lidem ochranu v době nebezpečí. Z tohoto místa byla dobře střežena cesta z Prahy na Kouřim. Pevnost byla obklopena hlubokými, zdáli se černajícími jedlovými a smrkovými lesy.

Současnost
Město leží v okrese Praha východ, 30 km od Prahy v nadmořské výšce 400 m. Počet obyvatel 3 300. V historii města až po dnešní dobu se nerozvíjel žádný větší průmysl. Oblast Černokostelecka i přes blízkost Prahy je právem nazývána plícemi středních Čech. Je vhodnou rekreační oblastí. Lesy a přírodní rezervace jsou ideálním místem na procházky a projížďky na kole.

Významné památky
Knížecí zámek
Historické jádro města je pro své architektonické kvality prohlášeno Ministerstvem kultury ČR městskou památkovou zónou. Nejpamátnější budovou ve městě je knížecí zámek. Vystavěl jej Jaroslav Smiřický ze Smiřic roku 1562 a kněžna Marie Terezie Savojská v letech 1750 – 56 přestavěla průčelí. Dnes v zámku sídlí Školní lesní podnik České zemědělské univerzity.

REKLAMA

Zámecká kaple sv. Vojtěcha
Zámecká kaple sv. Vojtěcha byla vystavěna Jaroslavem Smiřickým v letech 1568-9 v místě původního opevnění. V 90. letech tohoto století byla rekonstruována. Dnes slouží jako aula Fakulty lesnické a environmentální České zemědělské univerzity, je vyhledávaným místem pro svatební obřady a koncerty.

Farní kostel sv. Andělů strážných
Farní kostel sv. Andělů strážných na náměstí Smiřických je jednolodní barokní stavba vystavěná v letech 1735 – 37. Přední věž dostavěna v letech 1889 – 94. Hlavní oltář zřízen roku 1739 nákladem Marie Terezie Savojské, zobrazuje Anděla strážce ujímajícího se mladého poutníka.

Hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele

Bývalý hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele vystavěn roku 1600. Byl vypálen Švédy, opraven, znovu vyhořel. Do nynější podoby opraven roku 1777 – 83. Zvonice, prostá hranolová věž stojící opodál a pocházející z téže doby jako kostel, přestála jeho požár v roce 1758 bez pohromy.

Dům Marie Terezie kněžny Savojské
Dům Marie Terezie kněžny Savojské, původně zámecký špitál čili chudobinec, poskytoval ubytování starým sloužícím černokosteleckého zámku. Nechala jej vystavět Marie Terezie Savojská v letech 1726 – 28. Budova měla systém teplovzdušného topení. Původní kapacita 24 osob. Po rekonstrukci dokončené v roce 1998 slouží dům jako ubytovna s kapacitou 48 lůžek.

Muzeum hrnčířství

Muzeum hrnčířství a galerie se nachází v budově renesančního panského domu, který v roce 1613 daroval Albrecht Smiřický obci. Před rokem 1668 sídlila v domě radnice. Mnoho historických dokumentů bylo zničeno čtyřmi požáry, které zachvátily budovu. Při poslední rekonstrukci bylo obnoveno původní loubí.

Pivovar
Bývalý pivovar, barokně klasicistní objekt z roku 1742 s polygonálním osmistěnným mlatem.

Budilova vila

Významnou ukázkou moderní architektury ve městě je zejména letní vila majitele kolínské elektrárny ESSO postavená architektem Jaroslavem Frágnerem (30. léta 20. století)

Lesopark

Cílem projektu relaxační stezky je zpřístupnění lesoparku jako naučného a oddychového místa pro obyvatele areálu, občany a návštěvníky města. Pro poučení je vybudována naučná stezka, seznamující s význačnými dřevinami, k relaxaci pak úprava zákoutí s lavičkami, vybudování dětského hřiště a hřiště pro malé míčové sporty.

Kontakt
+420 321 697 531
[email protected]

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA