REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Kolín a okolí, krásný den je zaručený

Kolínská synagoga je největší synagogou postavenou u nás, patří rovněž mezi nejstarší a nejcennější památky svého druhu v Čechách. Zámek Žleby se z gotického hradu proměnil na romantické sídlo obklopené působivým parkem v krajinářském duchu. Budete se v něm cítit jako v pohádce.

Synagoga v Kolíně

Areál kolínské synagogy se nalézá v prostorách bývalého židovského ghetta. Svoji nynější podobu synagoga získala při barokní přestavbě, která probíhala v letech 1693 až 1696. Synagoga byla postavena na místě starší dřevěné modlitebny. Svému účelu sloužila až do roku 1953, kdy kolínská židovská obec zanikla. Poté objekt získalo město Kolín, které ho zprvu používalo jako depozitář muzea, poté jako sklad kulturního střediska. Součástí vybavení synagogy je původní raně barokní schránka na svitek Tóry nazývaná aron ha-kodeš, pocházející ze 17. století. V roce 2010 zde byla otevřena stálá expozice Žili tu s námi, věnovaná dějinám židovských obyvatel v Kolíně. V přízemí spatříte pamětní desku, která vám připomene židovské oběti první světové války. Nyní je synagoga navštěvovanou památkou a těší se velké oblibě.

Rozhledna Bedřichova vyhlídka

Rozhledna Bedřichova vyhlídka nabízí překrásný výhled na polabskou krajinu. Vyhlídka se nachází nedaleko obce Nová Ves I na vrcholu Bedřichova. Lákadlem této oblasti je kromě rozhledny také památník, který byl postaven na připomenutí sedmileté války, která se v těchto místech odehrála. V roce 1757 se zde střetla vojska habsburské monarchie s pruskou armádou krále Friedricha II. Prusové byli poraženi. Pomník bitvy u Kolína na vrchu Bedřichov byl vybudován roku 1841 a v roce 2005 byl nově opatřen pamětní deskou, která byla vyhotovena podle návrhu akademického sochaře Miloslava Smrkovského.

REKLAMA

Zámek Žleby

Původně se jednalo o gotický hrad, jehož první zmínka se datuje do roku 1289. Založen byl pravděpodobně pány z Lichtenburka. V roce 1356 ho koupil císař Svaté říše římské a český král Karel IV. V době husitských válek byl hrad obléhán a dobyt. Rozsah dnešního zámeckého komplexu je dílem pozdně gotické obnovy zámku z poloviny 15. století. Další přestavba v 16. století se nesla v duchu vytvoření pohodlnějšího a honosnějšího zámku s arkádovým nádvořím.

Z mnoha majitelů sídla stojí za zmínku starý tyrolský rod Auerspergů. Do jejich vlastnictví zámek přešel roku 1754, patřil jim až do 20. století. Nejznámější z rodu byl kníže Vincenc Karel Auersperg, za jehož správy byly provedeny romantické úpravy zámku. Interiéry byly vybaveny širokými sbírkami zdobného nábytku, luxusního nádobí, vzácných obrazů a zbraní. V rámci této renovace byl vytvořen anglický krajinářský park.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA