REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Klášter Zlatá Koruna a jeho historické okolí

Okolí Českého Krumlova je bohaté na historické objekty. Nachází se zde mimo jiné bývalý středověký klášter Zlatá Koruna, který je chráněn jako národní kulturní památka. Pro milovníky umění a historie je lákadlem originál zdejší Madony, který se vrátil na místo teprve nedávno. V okolí se vyskytují zajímavé zříceniny, vyzdvihli bychom zříceniny hradů Velešín a Pořešín, které jistě stojí za návštěvu.

Nejvíce zachovalý gotický klášter v Čechách

Cisterciácký klášter Zlatá Koruna byl založen roku 1263 českým králem Přemyslem Otakarem II. Budovy kláštera Zlatá Koruna jsou z velké části středověké (kostel, ambit, kapitulní síň, kaple Andělů Strážných, opatství), částečně barokně upravené. Klášter ve správě Národního památkového ústavu je přístupný veřejnosti. Je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Zlatá Koruna je po Klementinu druhé místo s největším počtem slunečních hodin. Klášter přímo vybízí ke klidnému rozjímání, soustředění a modlitby. Klášter cisterciáků ve Zlaté Koruně si díky své poloze v hlubokém vltavském údolí udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu řádu roku 1785. Je dnes pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě.

Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do přízemí malého konventu, unikátní gotické patrové kaple Andělů strážných, velkého konventu a kostela Nanebevzetí Panny Marie, největším chrámu na jihu Čech. V Opatské kapli je vystaven originál gotického obrazu místní patronky, Zlatokorunské madony. V klášterním lapidáriu je prohlídka bez průvodce.

REKLAMA

Zřícenina hradu Velešín

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1266. Z hradu se dochovaly terénní zbytky opevnění a malé fragmenty zdí. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Hrad Velešín patří mezi nejstarší feudální sídla v jižních Čechách. Byl vybudován již na konci první třetiny 13. století jako královský hrad k upevnění moci a ochraně zájmů Přemyslovců v této oblasti. Od krále Přemysla Otakara II. hrad získal Čéče z Budějic, pak jej vlastnili páni z Michalovic a nakonec Rožmberkové. V roce 1487, za vlády Voka II. z Rožmberka, byl hrad opuštěn. V současné době je hrad v péči sdružení Hrady na Malši a nedílnou součástí jejich produktu Zemské cesty. Významným počinem sdružení zde bylo vybudování dřevěného mostu přes hradní příkop, čímž se zřícenina hradu zpřístupnila širšímu okruhu návštěvníků. Krásné místo v krásném kusu přírody. Nejlépe se dostanete od Sedlece, je zde krásně značená cesta přímo k hradu. Mimo trasu je vstup zakázán, kvůli 1.ochrannému pásmu vodního zdroje. Cesta je určena pro cyklisty a pro pěší.

Zřícenina hradu Pořešín

Vznik hradu Pořešín se datuje kolem roku 1270 a zakladatelem je Bavor II. ze Strakonic. Zřícenina hradu je kolem dokola obehnaná vysokým dřevěným plotem, pohlídejte si tedy otevírací dobu, jinak budete koukat smutně přes plot.  U této zříceniny je poznat, že je opečovávaná s láskou. Krásně udržovaná zřícenina je dobarvená hezkými malbami v původním stavu, najdete zde poutavé malé muzeum o středověku s modelem hradu. Zajímavá je venkovní expozice. Součástí nové budovy muzea je občerstvení s jídlem a toaletami.

Zdroj a více informací najdete na: www.klaster-zlatakoruna.cz, www.jiznicechy.cz, poresin.wbs.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA