Klášter v Dolních Kounicích vás nabije pozitivní energií

Hrad a zámek Dolní Kounice je jednou z významných památek hradní architektury u nás. Jedná se o renesanční zámek, je chráněn jako kulturní památka České republiky. Podmanivému kouzlu kláštera Rosa coeli a jeho sálající energii může návštěvník odolat jen stěží.

Hrad a zámek Dolní Kounice

Původně se jednalo o gotický hrad, který byl v 16. a 17. století přestavěn na šlechtické sídlo. Zůstaly mu však pevnostní prvky. Můžete si zde prohlédnout dochované architektonické prvky od gotiky až po renesanci. Hrad a zámek se pyšní krásnou hřebínkovou klenbou u vstupu do hlavního paláce, kuželkovým portálem a gotickou polokruhovou baštou s částečně dochovanou gotickou freskovou výzdobou. Ke shlédnutí je zelená světnice, kde bývali mladí panoši připravováni do stavu rytířského, diamantový portál, částečně dochované zámkové střílny, černá kuchyně, ukázka dřívější hradní hygieny, zčásti dochované sgrafity, hodovní sál a také vzácné samonosné točité pískovcové schodiště. Uvidíte zde v originále architekturu z roku 1280 a dřívějších let, neboť hrad a zámek v Dolních Kounicích patří k nejstarším v ČR. Byl zpřístupněn veřejnosti až od roku 2007. V současné době se zde pořádají víkendové prohlídky, svatby. Pro děti jsou připraveny naučné i zábavné hry, zážitkové programy pro mateřské a základní školy, firemní i soukromé večírky, oslavy narozenin, rodinné dny, výstavy, narozeninové oslavy, specializované programy s ochutnávkou vín, hradní slavnosti poctivých lokálních potravin.

Klášter Rosa coeli

Původně se jednalo o ženský klášter a jeho působivou architekturu můžeme spatřit nedaleko centra města Dolní Kounice. Trosky kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích působí na vnímavější jedince svou pozitivní energií. Říká se, že postačí pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera a zlepší vám to náladu. Zřícenina kláštera Rosa coeli je uzamčený objekt, veřejnosti je přístupný výhradně v otevírací době.

Synagoga

Synagoga byla postavena v 17. století v raně barokním slohu a patří k nejstarším synagogám na Moravě. V roce 1851 byla přistavěna ženská galerie s pavlačí. Od druhé světové války sloužila převážně jako skladiště. V letech 1988 až 2004 byla zrestaurována a nyní slouží ke kulturním a společenským účelům. Jedná se o samostatně stojící obdélníkovou síňovou budovu, má dvě patra. Stěny v interiéru synagogy jsou vyzdobeny stejně jako v některých dalších synagogách na Moravě, cennou barokní výmalbou s liturgickými texty v hebrejštině. Můžete zde navštívit malou expozici věnovanou historii zdejší židovské obce.

Ubytování na dosah

Dolní Kounice jsou bezesporu naprosto senzační místo na výlet a jsme si jisti, že budete překvapeni i zdejší kaplí sv. Antonína, od které vede z města křížová cesta s 14 zastaveními. V Dolních Kounicích by se dal lehce strávit více jak jeden den, což je samozřejmě možné pokud si vyberete některé z ubytování v Jihomoravském kraji.

Zdroj a více informací najdete na: www.dolnikounice.cz, www.hradkounice.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu