Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Kladensko a Slánsko proslavilo zejména hornictví » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Kladensko a Slánsko proslavilo zejména hornictví

Pojďte se na původ slávy podívat zblízka, navštivte Hornický skanzen Mayrau. Přenesete se do doby, kdy odsud vyjel poslední vozík z dolů a odešli poslední havíři. Dalším zajímavým místem je nedaleký Vojenský Skanzen Smečno, kde vás nechají se svézt v obrněném vozidle.

Kladensko a Slánsko

Okolí největšího středočeského města má svůj svérázný půvab. Starodávná přemyslovská hradiště kontrastují s industriální krajinou. Tajemná podzemí, muzea a památníky nastiňují osudy lidí, jejichž životy se nesmazatelně vryly do podoby dnešního Kladenska a Slánska.

Hornický skanzen Mayrau

Nalézá se v obci Vinařice nedaleko Kladna. V prostorách bývalého dolu si můžete připomenout historii těžby černého uhlí na Kladensku. Hornický skanzen vznikl v roce 1994, kdy byl důl ještě v provozu, roku 1997 už těžba nadobro skončila. Skanzen budí dojem, jako by horníci právě odešli ze směny, visí zde jejich pracovní oděvy, svítilny i známky s osobními čísly. Pracovní mundůry naleznete v unikátních řetízkových šatnách téměř u stropu, tam jim do další směny vždy spolehlivě uschly.

REKLAMA

Hornické řemeslo v této oblasti už sice pomalu vymírá, ale právě díky skanzenu se na něj nezapomene. Čeká na vás prohlídka historicky vzácného areálu s unikátními dochovanými těžebními stroji. Expozice představuje těžkou práci havířů a vysokou úroveň hornictví na Kladensku. Je zde pestrá škála doprovodných programů, které se ve skanzenu pořádají.

Vojenský Skanzen Smečno

Nejen pro lidi, kteří se zajímají o vojenskou techniku se jedná o skvělé místo pro trávení času. Zaujme malé i velké, nachází se nedaleko historického centra obce Smečna. V areálu naleznete starý bunkr z prvorepublikového období. Vede to zde parta nadšenců a ochotných lidí, kteří vás nechají vyzkoušet si jejich exponáty. Můžete se třeba svézt v některém z obrněných vozidel. Zájmový spolek se o skanzen moc hezky stará, jejich činnost je provozování a rekonstrukce bojové i nebojové vojenské techniky. Tito dobrovolníci skanzen provozují ve svém volném čase, proto pokud budete chtít skanzen navštívit, ověřte si telefonicky u správce skanzenu, zda bude ve vámi plánovaném termínu návštěvy skutečně otevřeno.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz, vojensky-skanzen-smecno.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA