REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Kateřinská jeskyně včera a dnes

Správa jeskyní ČR provozuje na území České republiky čtrnáct zpřístupněných jeskyní. Její odborné, personální a technické vybavení je zárukou kvalitní péče nejen o návštěvníky, ale také při výzkumu, dokumentaci a ochraně jeskyní, krasu a dalších podzemních prostor. Kateřinská jeskyně je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Známa je nejen bohatou jeskyní výzdobou a unikátními úzkými stalagmity, tvořícími tzv. Bambusový lesík, ale hlavně největší veřejnosti přístupnou přírodní podzemní prostorou – Hlavním dómem o rozměrech 97x44x20 metrů. Symbolem jeskyně je barevně osvětlený kamenný útvar Čarodějnice, který naleznete i v logu jeskyně.

Ne vždy však byla návštěva jeskyní příjemnou kratochvílí nebo výpravou za poučením po upravené trase s průvodcem a hlavně s elektrickým osvětlením, dokládá dobový zážitek z roku 1875.
Výstraha cestujícím do jeskyň moravských.

Dne 2. t. m. vraceje se ze svých cest, pan Klim. Č. navštívil Machochu na Moravě a když nazpět se ku skalskému mlýnu dostal, byl vybídnut průvodčím J. Kučerou, aby též nedalekou jeskyni Kateřinskou ohledal. Byly dvě hodiny odpol., když se p. K. do jeskyně této odebral. Průvodčí vzal s sebou jen jednu svíčku a něco trávy na znamenání zpáteční cesty. Po půl hodině obrátili se oba navštěvovatelé zpět, ale cesty předešlé nenašli. Když svíčka, sirky a veškeré výkresy cestovatelovy shořely, obemkla je smrtelná temnota, v níž devatenáct hodin v strašlivých úzkostech tápajíce, smrť hladem očekávali. Konečně po systematickém hledání v sále, z něhož východu nelézti lze nebylo, průvodčí horník na denní světlo se dostal a přivolav syna mlynářova p. F. Julinka, cestovatele zachránil. Cestovatelé a zvláště mladí studující nechť si této zprávy povšimnou a s málem svítiva a bez znamenání cesty šňůrou, větvemi a bez náležitě osvědčeného vůdce do nebezpečí života ať se nedávají.

REKLAMA

Ve všech čtrnácti zpřístupněných jeskyních se konají často kulturní akce, koncerty nebo výstavy. Informace o nich, otevírací dobu, ceny vstupného, teplotu v jeskyni i délku prohlídky naleznete na www.caves.cz. Na těchto webových stránkách se dozvíte mnohé zajímavosti i o dalších zpřístupněných jeskyních u nás.

Interneotvé stránky: http://www.caves.cz/

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA