Karlštejn a lomy, to je klasika, která nezklame

Vidět tento klenot české země je povinnost každého obyvatele, jedná se vskutku o nádhernou stavbu. Není divu, že si král a císař Karel IV. oblíbil právě tuto oblast. Po návštěvě hradu se vydejte na blízké vápencové lomy, spojte tak svoje kulturní dopoledne s pohodovou procházkou a pokochejte se výhledy, které se vám po cestě naskytnou.

Hrad Karlštejn

Tento hrad je tence spjat s Karlem IV., českým králem a císařem Svaté říše římské, který ho zamýšlel využívat jako pevnost k uložení korunovačních klenotů, ale také jako své venkovské sídlo. Hrad byl postaven roku 1348, stavba trvala celých 17 let. Karel IV. zde po dobu stavby přebýval, aby dohlížel na výzdobu interiérů, zejména na dekor dvou kaplí. Jeho náročné požadavky měly za výsledek toto architektonicky nádherné dílo. Jedna z kaplí, kaple sv. Kříže, byla postavena se záměrem uložení říšského pokladu. Kaple se nalézá v monumentální Velké věži. Komnata byla zdobena dekorem z drahokamů a zlata. Až se vydáte na tento hrad, nesmíte minout uličky pod hradem, jsou jako z pohádky. Na hradě si můžete zdarma projít nádvoří hradu, kde je 78 metrů hluboká studna nebo si zaplatit jeden z několika okruhů, kde jsou k vidění interiéry hradu.

Lom Velká Amerika

Vápencový lom Velká Amerika, nazývaný také český Grand Canyon, je asi 800 metrů dlouhý, 200 metrů široký a jeho hloubka je zhruba 100 metrů. Na jeho dně se nacházejí dvě vzájemně propojená jezírka. Okolo lomu vede stezka s několika vyhlídkovými plošinami. Pokud se těšíte na koupačku v tomto přenádherném lomu s křišťálovou vodou, tak budete zklamáni, koupání i vstup jsou zde zakázány. Další zajímavé nedaleké lomy jsou Malá Amerika a Mexiko.

Lom Malá Amerika

Také lom Malá Amerika je zatopen křišťálovou vodou. Lomy jsou vzájemně propojeny podzemními štolami, které určitě také stojí za návštěvu. Při exkurzi se dozvíte vše o tom, jak se zde těžilo, a proč nemůžete do otevřených lomů chodit. Lom je 165 metrů dlouhý a okolo 55 metrů široký. Poloostrůvek u severní strany lomu je přístupný po vodě a horolezecky, z oken hlavní štoly či podzemními chodbami. Místo je často vyhledáváno filmaři, natáčely se tu scény snímků k filmu Limonádový Joe, Malá mořská víla nebo Micimutr.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu