Karlovy Vary v létě přivítají všemožné kulturní příznivce

Pokud si návštěvu Karlových Varů naplánujete na přelom června a července, budete mít tu čest podívat se na jeden z nejvýznamnějších mezinárodních filmových festivalů, ve světě tolik uznávaným. Festival je určen laické i odborné veřejnosti, užijete si zde neopakovatelnou atmosféru, přes den můžete shlédnout mnoho filmů, večer se „načančáte“ a nasajete atmosféru společenského života v lázeňském městečku.

Uznávaný mezinárodní filmový festival

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je pořádán od roku 1946, v tomto roce se konal v Mariánských Lázních, do Karlových Varů byl až později. Festival si prošel všemožnými historickými obdobími. Komunistický režim ho využíval ke své propagandě, po jeho pádu mu zas hrozil krach. Nakonec byl zachráněn za pomoci Města Karlovy Vary, Ministerstva kultury a Grandhotelu Pupp. Prezidentem festivalu je od roku 1993 známý Český herec Jiří Bartoška. Mezi filmaři a novináři je festival považován za nejdůležitější událost ve střední a východní Evropě vůbec. Festival představí každým rokem na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní filmoví tvůrci. Každoročně navštěvují festival významná jména stříbrného plátna. Festival svým návštěvníkům nabízí kvalitně zpracovaný program, zázemí a široký servis služeb.

Altán pramene Svoboda

Vývěr pramene, původně nazývaný Lázeňský, do roku 1918 nesoucí jméno císaře Františka Josefa I., se od roku 1946 nazývá pramen Svoboda. Je situován v altánu na hlavním lázeňském korzu a je oblíbenou zastávkou návštěvníků města. Během přípravy základů nového lázeňského domu Lázní III byl na počátku šedesátých let 19. století objeven nový vývěr pramene. Termální voda zde byla zachycena pramenním zvonem a byla vyvedena do prostoru mezi novou lázeňskou budovou a tehdejším špitálem svatého Bernarda pod Bernardovou skálou. V roce 1865 byl nad vývěrem nově nalezeného pramene vystaven osmiboký dřevěnou sloupový altán bohatě zdobený dřevořezbou.

Pravoslavný kostel svatého Petra a Pavla

Nádherně zdobený pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn v tehdy vznikající výstavní vilové čtvrti Westend v letech 1893 až 1898 podle plánů architekta Gustava Wiedermanna z Františkových Lázní. Vzorem stavby byl byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu nedaleko Moskvy. Výstavba kostela mohla být uskutečněna také díky sbírkám zámožné srbské a ruské lázeňské klientely a šlechty. Nový kostel tak nahradil patrně již nevyhovující původní pravoslavnou modlitebnu v Mariánskolázeňské ulici. Bohatě zdobený pravoslavný chrám na půdorysu řeckého kříže je završen pěti pozlacenými kupolemi. Stěny kostela vyplňuje ornamentální sochařská a figurální malířská výzdoba. Interiér kostela tvoří bohatý majolikový dřevěný ikonostas s olejovými ikonami světců od malíře Tjurina. U schodiště proti Sadové ulici je umístěn bronzový reliéf Petra I. od sochaře M. Hillera.

Zdroj a více informací naleznete na: zivykraj.cz, www.karlovyvary.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu