Kam v zimě na Jižní Moravě?

I zimní měsíce nabízejí milovníkům výletů na Jižní Moravě řadu unikátních zážitků a rozptýlení. K návštěvě zvou památkové objekty, muzea i sportovní zařízení. Speciální zimní prohlídky či plavby ovoněné svařeným vínem lze doplnit poznáváním fauny a flory nebo dobrodružstvím v podzemí. A zkrátka nepřijdou ani chuťové pohárky…

Nostalgie starých časů

Romanticky založené výletníky jistě potěší informace, že i mimo hlavní turistickou sezónu najdou na Jižní Moravě dveře některých hradů a zámků otevřené. Kdo nestihne bezmála 30 vzpomínkových akcí spojených se slavnou bitvou u Slavkova a ani do 10. prosince otevřený slavkovský zámek, může si napoleonské období připomenout po celý rok v obci Prace v Památníku Mohyla míru, který je přístupný denně mimo pondělí (což platí pro naprostou většinu památkových objektů v ČR).


Zámek Lysice pro změnu zve na adventní prohlídky spojené s tvůrčí dílničkou a zabijačkou (první adventní víkend), anebo na netradiční prohlídky vánočně vyzdobených komnat (pouze na Boží hod a na Silvestra). Vánoční prohlídky připravili také na hradě Bítov na druhý adventní víkend. Prohlídka vyzdobeného hradu skončí v panské kuchyni posezením u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka na vánoční cukroví, vánočku, a ještě teplé buchty. Chybět nebude ani zpívání koled v hradní kapli. Vánoční kostýmované prohlídky budou probíhat mezi hlavními vánočními svátky i na zámku v Boskovicích.

Na zámku v Bučovicích si pak můžete po celou zimu (s malou přestávkou od 18. 12. do 8. 1.) prohlédnout novou interaktivní expozici Moravský aristokrat v labyrintu světa, která je věnována světu moravské renesanční šlechty.

Kromě ledna bude možné po celou zimu navštívit i základní okruh lednického zámku nebo zdejší Zámecký skleník. Celoročně přístupné (a to i v pondělí) jsou zrekonstruované Jízdárny Lednice, kde sídlí Multifunkční centrum, a až do konce roku můžete o sobotách a nedělích navštívit soukromé muzeum Lednice dávná, jehož expozice vás zavede do doby První republiky. Příjemným zpestřením v mrazivých dnech budou jistě speciální Zimní vyhlídkové plavby se svařákem po řece Dyji v lednickém zámeckém parku. Asi čtyřicetiminutová okružní plavba vyplouvá z přístaviště pod zámkem vždy o víkendech a svátcích v půlhodinových intervalech (dokud nezamrzne řeka Dyje).

A šálek svařeného vína vás čeká i v Mikulově na speciálních Zimních prohlídkách. Asi hodinová procházka starobylým městem vás zavede na Zámek – sídlo Regionálního muzea v Mikulově, do Dietrichsteinské hrobky, historického centra i židovských památek.

Během zimního období má v Jihomoravském kraji otevřeno i naprostá většina muzeí a galerií, které obvykle připravují tradiční vánoční výstavy, řemeslné jarmarky nebo adventní workshopy a tvůrčí dílny pro děti i dospělé. V Brně můžete zavítat také do slavných funkcionalistických vil – Tugendhat, Stiassni, Low Beer anebo do secesní Jurkovičovy vily.

Příroda v zimě rozhodně nespí

Zejména rodiny s dětmi přivítají celoročně otevřené zoologické zahrady nebo soukromé farmy, které nabízejí doprovodné programy i v zimním období. Např. každou zimní neděli odpoledne můžete přijít pohladit lamy, ovečky, kozy či králíky do Lamacentra Hády na okraji Brna; naopak každý pracovní den můžete přijít na návštěvu do Pštrosí farmy v Doubravicích nad Svitavou.


Brněnská zoologická zahrada zve 24. prosince na tzv. Štědrodopolední komentované krmení v dárkovém balení. Exkurze do ZOO Hodonín se můžete ozvláštnit návštěvou Zimní zahrady – botanického skleníku v areálu místní nemocnice s pravděpodobně nejpočetnější veřejnou sbírkou cycasovitých rostlin u nás. Návštěvu ZOO PARKu ve Vyškově pro změnu můžete doplnit zastávkou ve zdejším vánočně vyzdobeném Hanáckém statku – centru enviromentální východy, anebo večerním pozorováním oblohy z Hvězdárny Vyškov. Každodenní program po celou zimu nabízí také Hvězdárna a planetárium Brno a v brněnském science centru VIDA! můžete hravou formou zkoumat přírodní zákony a zábavnou vědu.

Zahřejte se pohybem

Bojujete-li proti zimě aktivním pohybem, budete potěšeni otevírací dobou jihomoravských vodních světů. Celoročně otevřený je Aqualand Moravia – největší a nejmodernější vodní zábavné centrum ČR v Pasohlávkách. Najdete zde 12 bazénů (velkou část z nich naplněnou minerální vodou), 20 tobogánů a skluzavek, 24 saun a wellness procedur. Celoročně probíhají o víkendech tematické animační programy a využít můžete cenově zvýhodněné „happy days“: seniorské pondělky, rodinné úterky a studentské středy.

Vodní zábavu i relaxaci po celý rok najdete také ve Wellness Kuřim, Aquaparku Kohoutovice, Aquaparku Vyškov či v brněnském termálním a saunovém světě Infinit Maximus. K dispozici je také řada menších plaveckých bazénů rozesetých po celé Jižní Moravě. Stojí za to upozornit na zmodernizovaný Krytý bazén v Hodoníně, který byl po 2,5leté rekonstrukci znovuotevřen počátkem listopadu 2017.

Přestože není Jižní Morava typickou destinací zimních sportů, i tady se najdou lokality, kde si můžete při dobré sněhové situaci zalyžovat. Běžecké trasy najdete např. v okolí Kunštátu, a také u obcí Kořenec nebo Suchý na Boskovicku, Areály pro sjezdové lyžování jsou např. v Nedvědicích, Olešnici na Moravě, v Hluboké u Kunštátu, Hodoníně u Kunštátu, v Uhřicích, v Předklášteří u Tišnova, ve Zbraslavi u Brna, ve Filipově u Javorníku a nejníže položený lyžařský svah ve střední Evropě – v Němčičkách východně od Hustopečí.

Také si můžete zabruslit, a to nejen na zimních stadionech. Netradičně budou veřejná kluziště vybudována i na náměstích v centru velkých měst, např. na Moravském náměstí v Brně anebo na Horním náměstí ve Znojmě. Sezón
u venkovních kluzišť otevřeli už začátkem prosince v Kyjově a další bruslařské plochy vás po celou zimu čekají i ve Vracově, Dambořicích na Hodonínsku či ve Veselí nad Moravou (tam dokonce i se zimním kinem, které můžete sledovat přímo z ledové plochy). V Mikulově si na umělý led musíte počkat až do Vánoc.

Svátky pro chuťové pohárky

Voňavý a chutný výlet si můžete v zimních měsících naplánovat také do Čejkovic. Zdejší Bylinkový ráj vás provede tajemstvím výroby biočajů, koření a sirupů a zážitkové exkurze doplňují lahodné ochutnávky.

Jiný druh exkurze s degustací – pouze pro dospělé, nabízejí jihomoravské pivovary. Z těch větších například Pivovar Starobrno, Pivovar Černá Hora anebo Znojemský městský pivovar. Pivovar Rosice pro změnu zve počátkem prosince na tradiční zabijačku.

Magické jeskyně

Bez ohledu na mrazivé počasí venku, máte jistotou stálé teploty nad nulou vždy v podzemí, a to zejména v jeskyních! Zvláštní místo mezi turistickými lákadly Jižní Moravy má Moravský kras – největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice, ležící jen pár kilometrů severně od Brna. V jeho podzemí se nachází více než 1600 registrovaných jeskyní. Pět z nich je veřejně přístupných: Balcarka, Kateřinská, Výpustek, Sloupsko-Šošůvské jeskyně, a především podzemní labyrint Punkevních jeskyní v Pustém žlebu, který patří k nejnavštěvovanějším v České republice. Poslední tři jmenované jsou veřejnosti přístupné nepřetržitě po celou zimu. Vynikají mohutnými podzemními síněmi s krápníkovou výzdobou, nabízejí atraktivní pohled ze dna 138,5 m hluboké propasti Macocha a část prohlídky návštěvníci stráví plavbou po Punkvě – nejdelší podzemní říčce ČR. Z Punkevních jeskyní se na Horní můstek Macochy navíc můžete svézt naší nejstrmější kabinovou lanovou dráhou (průměrný sklon 63,41 %). Celoročně je zde také otevřen Dům přírody Moravského krasu – moderní návštěvnické centrum na Skalním mlýně.

Podzemí s dotekem historie

Že se ve zdejších jeskyních dochovaly pozůstatky pradávného lidského osídlení, je všeobecně známá věc. Stejně tak jsou proslulé mimořádné archeologické objevy pravěkých kultur v oblasti okolo Pavlova, Dolních Věstonic a Milovic. Neméně cenné nálezy spojují jižní část našeho kraje se slavnou Velkomoravskou říší a příchodem křesťanství na naše území přibližně v 9. století. Setkat se s nimi můžete i v zimě – na slovanském hradišti v Mikulčicích, ovšem pouze v pracovních dnech.

Pro změnu uměle vytvořenou uměleckou jeskyni vytesanou v pískovcovém masivu pak můžete v zimě o víkendech a svátcích navštívit v nitru kopce Milenka v obci Rudka u Kunštátu. Připravte se tam na setkání s vysochanými Blanickými rytíři či obrovskou botou prezidenta T. G. Masaryka – pozůstatkem jeho 14 m vysoké sochy.

Pod dlážděním městských center

Celoroční podzemní lákadla naleznete také přímo v srdci historických měst. Například Znojemské podzemí je největším systémem podzemních chodeb a sklepů v ČR, a zároveň jeden z největších bludištních systémů ve střední Evropě. Tento unikátní labyrint je dlouhý téměř 27 km a místy má až 4 patra – všechna však přístupná nejsou. Projít jej můžete kterýkoli den po celý rok (dokonce i v pondělí), a to jak v klasickém či strašidelném prohlídkovém okruhu, tak ve 3 speciálních adrenalinových trasách.

Své rozsáhlé městské podzemí má i Brno – i v zimních měsících jsou veřejnosti přístupné středověký labyrint pod Zelným trhem, Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí anebo Kostnice u sv. Jakuba. V rámci projektu zpřístupnění brněnského podzemí veřejnosti se však můžete podívat i do technických kolektorů anebo do jednoho z nejutajovanějších krytů pod Špilberkem. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna a v době komunismu byl určen pro ochranu čelních představitelů města a kraje. Na noční exkurzi do tohoto bunkru s kódovým označením 10-Z nezapomeňte baterky s sebou! Při průzkumu brněnského podzemí nelze ani v zimním období opominout kasematy na Špilberku, které zejména v době baroka sloužily jako obávané vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince celé monarchie a později i pro politické vězně.

Sklepy s vůní vína

A nebyla ba to Jižní Morava, kdyby se zde nadalo i v zimních dnech okoštovat dobré víno. Třeba v zámeckém sklepení ve Valticích sídlí Národní vinařské centrum, jehož veřejná degustační expozice Salónu vín ČR je otevřená celoročně kromě ledna. Ostatně do země zahloubených sklepů a sklípků, ve kterých se můžete i v zimě příjemně zahřát a osvěžit lahodným vínem, najdete na Jižní Moravě nespočet.


Více turistických tipů i kalendář akcí Jižní Moravy naleznete na www.jizni-morava.cz
TOP výletní cíle Jižní Moravy se vám představí zde: www.vyletnicile.czFoto: archiv CCR-JM

Interneotvé stránky: http://www.jizni-morava.cz/

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu