REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 7.6. a svátek má Iveta

K Plzni za zříceninou a vyhlídkou

Vydejte se na zříceninu hradu Skála, kde na vás dýchne historie. Nedaleko zříceniny můžete narazit na vyhlídkový altán, který je věrnou replikou historického objektu, který zde kdysi stával. Pokud nebudete mít dost, sedněte na kolo, šlápněte do pedálu a jeďte se projet na novou stezku u Malešic.

Zřícenina hradu Skála

Zřícenina hradu byla založena ve 14. století pravděpodobně Vilémem, synem pána Děpolta ze Zbiroha. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1318. Na přelomu 14. a 15. století byl hrad obléhán a při jednom z obléhání bylo roku 1399 poprvé zmíněno použití palné zbraně v Čechách. Po husitských válkách hrad přestal sloužit jako panské sídlo a začal chátrat. Od roku 1600 je zmiňován již jako pustý a v roce 1658 byl hrad na císařův příkaz zbořen, aby nemohl sloužit nepříteli. Zřícenina se nachází na zalesněném hřebenu vsi Zálesí, která je částí obce Příchovice. Objekt je netypickou ukázkou tzv. dvojhradu, tedy hradu se dvěma na sobě nezávislými jádry. Jelikož Vilém patřil k vysoce postaveným šlechticům a měl značný majetek, tak se nepředpokládá, že by se ke stavbě hradu spojil s někým jiným. Shodný charakter zdiva také tuto domněnku potvrzuje, nepředpokládá se, že by obě části vznikly během různých období. Pozůstatky hradu jsou od roku 1963 chráněné jako kulturní památka.

Vyhlídka Mariina skála

První zmínka o předchozím altánu pochází z roku 1838, je zde zmíněn název Mariaruhe. Po roce 1918 byl používán název Mariina skála nebo také Mariarut.  Altán nechal postavit tehdejší majitel panství Kristian Valdštejn. Altán byl zničen velkou vichřicí v roce 1953. Výstavba nového altánu proběhla podle dochovaných fotografií, aby napodobila svého předchůdce. U přístupového místa k vyhlídkovému altánu u cesty byla zřízena odpočinková část s názvem Mariino zátiší.

REKLAMA

Stezka Radčice-Malešice

Tato 1,1 kilometru dlouhá stezka pro chodce a cyklisty spojuje Plzeňské městské obvody Plzeň 9 – Malešice a Plzeň 7 – Radčice. Cyklostezka navazuje na lesní cesty u kaple v Kyjovském lese. Cyklisté i chodci se zde mohou bezpečněji a pohodlněji dostat z Malešic do Radčic. Šířka cesty je tři metry, povrch je z asfaltového betonu. Na trase jsou zasazena dvě odpočinková místa, kde si můžete odpočinout na lavičkách. Stezka je ideální pro in-line bruslaře, vhodná je i pro kočárky.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrady.cz, cs.wikipedia.org, www.plzen.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA